Tisíce dlužníků, kteří přišli k exekucím v dětství, třeba kvůli jízdě na černo nebo dědictví, které se změní v dluhy, nyní mají větší šanci se břemene zbavit. Nezáviděníhodnou zkušenost má i Jana Čížková z Prahy, která jako jedenáctiletá zdědila mnohamilionové závazky po svém zemřelém otci. Minulý týden však v její kauze soudy pravomocně rozhodly, že je nemorální, aby děti platily milionové dluhy za rodiče a exekuci dnes jednatřicetileté ženy po dvaceti letech zrušily.

„Soudkyně odvolacího Krajského soudu v Plzni zdůraznila, že klientka přišla k dluhům v 11 letech jako slepá k houslím, v rozporu s dobrými mravy. A znalecké posudky na majetek také nezohledňovaly, že zahrnuje i zástavní práva, takže jeho cena byla vyšší než reálná. Místo původních 12 milionů to byly zhruba jen dva,“ prohlásil Čížkové advokát Petr Němec, podle něhož soudkyně také připomněla, že Čížková už na exekuci ze svých peněz, z mateřské a rodičovské, splatila už půl milionu korun. „Věřiteli také přičetla k tíži, že soudu neprozradil, za kolik pohledávku koupil,“ dodal advokát.

Dnes už matka dvou dětí dluhy zdědila po zemřelém otci, podnikateli, který měl maloobchod s mléčnými výrobky. Zemřel, když jí bylo osm. V té době už byli rodiče rozvedení a ona byla jediným dědicem. V řízení ji však zastupovala matka a majetek ve výši zhruba dvanáct milionů i dluhy, kterých bylo ještě o 200 tisíc více, přijala. O tři roky později ale přišel nečekaný zvrat. O svoje práva se přihlásil další otcův věřitel, Česká konsolidační agentura, a požadoval dalších 19,5 milionu korun za nesplacený úvěr.

Matka se pak s pomocí právníků roky snažila dluh dcery, tehdy ještě školačky, zpochybnit. Bez velkých úspěchů. Čížková se o tom, že je v exekuci, dozvěděla až po dosažení dospělosti, v 18 letech. Od té doby už mířila velká část jejích výdělků ze studentských brigád a později i z výplat či rodičovské pražskému exekutorovi Juraji Podkonickému a jeho prostřednictvím společnosti Casper Consulting, jež dluh Čížkové koupila.

Mezitím si mladá žena sama najala právní kancelář a žádala zrušení exekuce pro její nelidskost a nepřiměřenost. Uspěla jen částečně. Do roku 2015 se jí podařilo vymoci částečné zastavení exekuce a snížení dluhu o několik milionů.

I tak, stejně jako mnoho dalších ze statisíců Čechů postupně přišla o naději, že by zbytek někdy mohla splatit. „Přestala jsem bojovat. Budu pracovat někde v neziskovém sektoru, pomáhat lidem, nepůjde mi o výdělek, stejně mi zbude jen minimum,“ říkala před třemi lety Hospodářským novinám, které na případ upozornily, vystudovaná psycholožka.

Po vydání článku se však žena na doporučení listu přece jen spojila s advokátem Němcem. Jeho kancelář se podobnými případy dlouhodobě zabývá a po dvou a půl letech dosáhla prvního úspěchu i u Čížkové. „Dobrý den, před dvěma lety jste psal článek o mém dědictví. Okresní soud v Karlových Varech dnes moji exekuci zastavil!“ napsala tehdy Čížková autorovi textu v SMS.

Věřitel se proti rozhodnutí odvolal, avšak neúspěšně. Po téměř dalším roce vydal minulý čtvrtek odvolací Krajský soud v Plzni rozhodnutí ve prospěch Čížkové. „Mám opravdu velkou radost,“ uvedla žena.

Dětské dluhy a exekuce

Exekucí uvalených na dětské dlužníky bylo v Česku ještě na konci loňského roku přes dva tisíce. Vznikly například i po nezaplacených pokutách za jízdy načerno v MHD či kvůli tomu, že rodiče nezaplatili za děti poplatky za odvoz odpadu. Vloni na jaře ale parlament přijal novelu občanského zákoníku, podle které budou děti do 13 let za své dluhy zodpovědné v případě, že škodu způsobily úmyslně nebo jsou majetné a poškozený ne. Jinak za ně budou ručit rodiče. Do 15 let má být zakázáno účtovat k dluhům penále, od tohoto věku už mohou dluhy takto růst, nesmí ale převýšit majetek dítěte. Po dovršení 18 let také mohou ti, kteří k dluhům přišli v dětství, žádat o zastavení exekuce. Nová pravidla pro dětské dluhy platí od loňského července a vztahují se na lidi do 21 let.

Rozsudek bude od doručení, které lze podle Němce očekávat do dvou měsíců, sice pravomocný, ale firma ještě může podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Zda tak učiní, není zřejmé. HN poslaly mailem otázky na vedení společnosti i advokátce Soně Bernardové, která ji u soudu zastupovala, odpovědi ale do uzávěrky nedorazily.

Mladé ženě ale už nynější rozhodnutí zásadně mění život. I když se jejím životním partnerem stal muž, který má dobře placené zaměstnání v IT a živil ji i děti. „Budu si moci normálně vydělávat, doteď jsem měla exekuce na plat i mateřskou. Můžu se také vdát, předtím jsem měla strach, abych do toho přítele nějak nenamočila,“ říkala už před rokem mladá maminka, která nyní většinu času a energie věnuje dceři Kamile, které je rok a půl. S přítelem mají ještě čtyřletého syna Samuela.

Na rodičovské si najde čas i na doktorát ze studií dlouhověkosti (gerontologie) na Fakultě humanitních studií Karlovy univerzity.

Redakce Čížkové v textu před třemi lety na její přání změnila jméno, už před rokem se však žena rozhodla z anonymity vystoupit. „Chci, aby lidé viděli, že má cenu se bránit,“ říká.