O tom, že Rusko bude muset spustit mobilizaci či nasadit brance do bojů na Ukrajině, se spekulovalo od dubna. Putin se však zřejmě snažil toto rozhodnutí, i za cenu vojenských problémů, oddalovat. Ve středu ráno ale oznámil částečnou mobilizaci. Toto rozhodnutí lze považovat za zlom v konfliktu a přiznání, že Rusko na Ukrajině není schopno dosáhnout svých cílů.

Na Ukrajině v posledních měsících bojovali jednak ruští profesionální vojáci, dobrovolníci, žoldnéři a samozřejmě i zmobilizovaní obyvatelé DNR/LNR. Ruští branci do války nemuseli, a dokonce i profesionálové, byť za cenu konce kariéry, se mohli účasti na válce vyhnout. Vzhledem k tomu lze říci, že kdo chtěl, se do války již zapojil. A vzhledem k velkým ztrátám, a tedy extrémní rizikovosti nešlo očekávat, že dobrovolníci budou svůj kontrakt s nadšením prodlužovat.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.