Prosím pěkně… nakresli mi beránka…“ Malý princ nechtěl hroznýše v klobouku ani slona. Potřeboval beránka. A pilot mu ho nakreslil. V našem moderním světě už by amatérského umělce nepotřeboval, stačilo by, aby poprosil neuronovou síť. To není pohádka, ale nejviditelnější pokrok v oblasti umělé inteligence a strojového učení. Hned několik konkurenčních projektů dokáže namalovat v podstatě cokoliv, co si uživatel vymyslí.

HN jednu veřejně dostupnou neuronovou síť poprosily o obrázek mimozemšťana, který si čte noviny, a aby byl ve stylu Alfonse Muchy. Výsledek přikládáme. Protože jsou neuronové sítě ještě trochu nejisté a zatím neumí číst myšlenky, nabízejí standardně na výběr čtyři odlišné varianty a také možnost zkusit celý proces znovu. U „kreativních“ neuronových sítí neplatí, že stejné zadání vede vždy ke stejnému výsledku, naopak.

Pravidla použití většiny „uměleckých“ neuronových sítí jako Dall-E, Midjourney a Stable Diffusion brání tvorbě neetických nebo nezákonných obrázků. Vznikají však i projekty méně ušlechtilé, jako je Pornpen, nástroj, který na základě nástroje Stable Diffusion generuje erotické obrázky. Zatím v hrubé podobě s tím, že některé z nich vypadají hororově nebo dadaisticky, ale to je jen otázka tréninku. V tom je celé kouzlo neuronových sítích – tak dlouho se pokoušejí něco udělat, až se jim to povede. Záleží jen na zadaných vstupních datech a na zpětné vazbě, kterou dostanou za výsledky.

Zajímavé využití výkonu grafických karet představuje nový projekt Virtuální realita a

zvládání procedurální bolesti u pacientů s popáleninovým traumatem, který má pomoci pacientům popáleninových klinik lépe snášet bolestivé převazy. Do projektu, který technicky zajišťuje společnost VR Space, se zapojila Klinika popáleninové medicíny FNKV, 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. K ovládání simulace Cold River, která má odvést pacientovu pozornost od nepříjemných pocitů, slouží headsety HTC Vive Pro Eye vybavené systémem sledování pohybu očí.

Produktové novinky jsou také české – Zoner Software vypustil novou verzi Zoner Photo Studia X s vylepšenou podporou RAW formátů s desítkami nově podporovaných fotoaparátů s barevnými profily, které zajišťují realistickou prezentaci barev. Další novinky zahrnují nový režim plného náhledu bez rušivých prvků uživatelského prostředí nebo možnost procházet mezi fotkami i v modulu vyvolat. Součástí aktualizace je i zavedení sdílených adresářů a podpory 4K videa v cloudové službě Zonerama. Dobrou zprávou je i to, že ZPS 18, poslední verze Zoneru bez předplatného, funguje pro méně náročné uživatele stále spolehlivě. 

Mimozemšťan čtoucí noviny ve stylu Alphonse Muchy podle neuronové sítě Stable Diffusion
Mimozemšťan čtoucí noviny ve stylu Alfonse Muchy podle neuronové sítě Stable Diffusion.
Foto: Stable Diffusion

Právě vstupní data neuronových sítí představují problém. Nejde jen o jejich kvalitu a v řadě případů také o nevyváženost či zaujatost zdrojových dat. Potíž je rovněž v tom, jak k tomu přijdou autoři zdrojových dat. V případě obrázkových neuronových sítí se ozývají umělci, jimž vadí, že software dokáže produkovat obrázky, které vypadají jako jejich díla.

Mezi významné kritiky těchto neuronových sítí patří polský ilustrátor Greg Rutkowski, který vytvářel obrázky pro hry, jako je Horizon Forbidden West nebo Magic the Gathering, a pracoval i pro Disney, Ubisoft a Blizzard. Vadí mu, že neuronové sítě bez souhlasu a kompenzace používají autorská díla. Rád by prosadil pravidlo, podle nějž by měly neuronové sítě vyloučit ze svých databází díla žijících autorů. Tvůrci neuronových sítí zodpovědnost za autorská práva přenášejí na uživatele, takže jsou prakticky těžko vymahatelná, obrázky generované umělou inteligencí přitom mohou snížit poptávku po originálních dílech žijících umělců.

Na druhou stranu právě neuronové sítě dokážou spoustu práce umělcům ušetřit. Inteligentní generování obsahu s využitím neuronových sítí by mělo zlevnit například tvorbu videoher nebo virtuálních prostředí pro „metaverzum“. Místo ručního modelování bude stačit zadat několik parametrů a nechat pracovat stroje. Už jen vyzkoušení veřejně dostupných nástrojů, jako je Stable Diffusion nebo Midjourney, působí jako magie, zvláště když sám jejich uživatel neumí namalovat ani toho beránka pro Malého prince.

S umělou inteligencí počítá i Nvidia, která představila nové grafické karty s architekturou pojmenovanou po Adě Lovelaceové. Dcera básníka lorda Byrona napsala první počítačový program už v polovině devatenáctého století bez toho, aby měla k dispozici počítač. Nová architektura mimo jiné využívá umělou inteligenci ke zrychlení běhu videoher tím, že obraz v nižším rozlišení „odhadem“ převede do rozlišení vyššího a mezi dva takto vypočítané snímky si vymyslí ještě třetí. Nové grafické karty ale budou dražší než jejich předchůdkyně – GeForce RTX 4090 stojí 48 tisíc korun, levnější modely přijdou na 36 a 27 tisíc. Konkurence od AMD představí novou generaci grafických karet v listopadu a Intel pomalu začíná prodávat vlastní grafické karty Arc.

Novinky ukázal tento týden i Microsoft v podobě výroční aktualizace Windows 11 s označením 22H2. Microsoft do Windows 11 vrátil některé funkce z Windows 10 a přidal režim soustředění, ale nejočekávanější novinku – změnu ovládání správce souborů – firma odložila na říjen. Další novinka, rozšíření podpory aplikací pro Android, se Česka stále netýká, navíc je omezená. Ve Windows jde oficiálně spustit asi 20 tisíc aplikací z obchodu Amazon Store, zatímco v Google Play jich jsou miliony.

Zatím neznámí lidé útočí na kybernetické zločince, respektive na stránky, které pomáhají internetovým vyděračům získat peníze tím, že zveřejňují část ukradených dat. Cílem těchto útoků je vyřadit servery z provozu zahlcením nesmyslnými požadavky a znesnadnit vydírání obětí kybernetické kriminality. Nová aktivita začala na konci srpna a upozornila na ni společnost Cisco Talos. 

Umělá inteligence na základě milionů známých obrázků vytvoří vlastní dílo podle slovního zadání – toto je například mimozemšťan, který si čte noviny, nakreslený ve stylu Alfonse Muchy.
Umělá inteligence na základě milionů známých obrázků vytvoří vlastní dílo podle slovního zadání – toto je například mimozemšťan, který si čte noviny, nakreslený ve stylu Alfonse Muchy.
Foto: Midjourney

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.