Úrokové sazby zůstanou na relativně vysoké úrovni delší dobu. Česká národní banka chce bojovat proti inflaci, dokud nebude plně pod kontrolou, tedy stabilizována na dvouprocentním cíli. Vyplývá to z vyjádření guvernéra Aleše Michla na tiskové konferenci po čtvrtečním zasedání bankovní rady ČNB. Rada zachovala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, na této úrovni je od konce června.

Pro zachování sazeb hlasovalo pět členů bankovní rady, dva se vyslovili pro jejich zvýšení o 0,75 procentního bodu. Argumentem zastánců zvýšení sazeb byla podle Michla potřeba zabránit nárůstu inflačních očekávání mezi domácnostmi i firmami. Naopak argumentem pro zachování výše sazeb bylo to, že jejich současná výše krotí množství peněz v oběhu.

Guvernér ale upozornil, že ČNB vidí rizika v rychlém mzdovém růstu a ve vytváření vysokých státních deficitů. „Pokud se mzdové požadavky utrhnou ze řetězu, budou opravdu vysoké, a pokud deficit státního rozpočtu se dále bude navyšovat, tak toto jsou pro nás velmi vysoká rizika a je velmi pravděpodobné, že pak zvýšíme úrokové sazby,“ řekl.

Podle Michla čelí Česko vnějším inflačním tlakům i poptávkovým tlakům plynoucím z domácí ekonomiky. Do budoucna je proinflační riziko v působení fiskální politiky na hospodářskou aktivitu. Naopak proti inflaci bude působit hospodářské oslabení v zahraničí nebo omezení cen energií v Česku. Další nejistotou pro vývoj inflace je vývoj konfliktu na Ukrajině.

Prognóza ČNB očekává, že inflace, která v srpnu činila 17,2 procenta, v nejbližších měsících vzroste. „Nárůst bude způsoben zejména cenami plynu a elektřiny. Stále je možné, že inflace na podzim dosáhne hodnot kolem 20 procent. V celoročním průměru bude činit kolem 16,5 procenta,“ řekl Michl. ČNB však očekává, že inflace bude v příštím roce klesat a v první polovině roku 2024 se vrátí ke dvěma procentům.

Podle Michla ČNB bude vykonávat potřebné kroky k obnovení cenové stability. Banka předpokládá nejprve stabilitu úrokových sazeb a jejich pokles v příštím roce.

Část analytiků upozorňovala, že ponechání sazeb na současné úrovni může vyvolat tlak na kurz české měny. „ČNB bude nadále bránit výrazným výkyvům kurzu koruny,“ řekl Michl bez bližších podrobností k rostoucím tlakům na oslabení koruny následkem rychlého zvyšování sazeb americké centrální banky Fed či Evropské centrální banky. Podotkl pouze, že ČNB nemá stanovenou hranici, kam nechá klesnout kurz koruny.

Objem intervencí ČNB na podporu koruny v červenci podle analytiků dále stoupl na zhruba 246 miliard korun. Za tři měsíce od května tak už ČNB prodala na trhu eura za více než 500 miliard korun. ČNB díky intervencím stabilizovala korunu pod hranicí 25 korun za euro.