Podle srpnového volebního modelu agentury Median by ČSSD získala něco přes pět procent hlasů a dostala by se do sněmovny. O měsíc později obdržela v komunálních volbách v Praze pouhá dvě procenta hlasů a jinde ještě mnohem méně. A to byla sociální demokracie v hlavním městě posílena v koalici ještě o Zelené. Lepší výsledek tu udělala i bizarní formace Motoristé sobě.

Někteří lídři sociálních demokratů byli letošním volebním propadákem tak překvapeni, že začali okamžitě nabízet své funkce k dispozici. Nikdo nevěděl, co se vlastně stalo. Předvolební průzkumy naznačovaly, že značka ČSSD ještě není tak docela mrtvá. Naopak, spíše živily naději, že se na sociální demokracii nezapomnělo a že by se snad mohla jednou vrátit do sněmovny. Aktuální volební debakl ale naznačuje něco jiného. V současné podobě nemá nejstarší politická strana v zemi příliš mnoho šancí na přežití.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.