Minimálně jedenáct mrtvých a desítky zraněných si v pondělí na Ukrajině vyžádala odveta Ruska za zničení Kerčského mostu na Krymský poloostrov. Ruský útok cílil hlavně na civilní objekty a energetickou infrastrukturu, žádný vojenský cíl nebyl zasažen. Rakety dopadly mimo jiné na centrum Kyjeva, kde se tak poprvé po čtvrt roce museli lidé ukrýt v podzemních krytech a stanicích metra. Terčem se stala i jiná města napříč zemí, například Lvov, Dnipro, Záporoží nebo Charkov.

Do útoku se zapojily bombardéry vyzbrojené střelami Ch-101 a námořní plavidla se střelami s plochou dráhou letu Kalibr. Vedle toho ruská armáda použila i méně přesné rakety. Ukrajinské ministerstvo obrany uvádí, že Rusko vystřelilo celkem 83 střel, z nichž 43 se podařilo sestřelit.

Podle britské vojenské rozvědky DI používá Rusko proti pozemním cílům v poslední době stále více střely, které jsou primárně určené na protivzdušnou obranu. Ty jsou mnohem méně přesné, a nedají se tak použít na zničení většiny vojenských cílů, které jsou menší než města. „Jejich použití pro pozemní útoky je téměř jistě způsobeno celkovým nedostatkem munice, zvláště přesných střel dlouhého dosahu,“ uvedla DI.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.