S nadávkami, ponižováním a nakonec i fyzickými útoky se ještě v loňském roce potýkal třináctiletý Matyáš K., kterého si vyhlédl stejně starý spolužák. Šikana mu vzala chuť cokoli dělat. Dříve se do školy těšil, nakonec hledal výmluvy, jak se jí vyhnout. Došlo to tak daleko, že se mu zhoršily známky a nakonec raději přešel na jinou školu.

Podobným situacím se snaží už nyní na školách předejít různé preventivní programy. Avšak marně. Podle průzkumu společnosti Scio šikany mezi dětmi v průběhu let neubývá a školy se jejímu předcházení věnují málo. Změnu k lepšímu by však mohl nyní přinést finský projekt KiVa, který už se osvědčil ve světě, kde funguje ve 20 státech. A nyní se zkoušel zhruba na dvacítce českých škol.

Například data z více než 200 finských škol, které využily metod od projektu KiVa, ukázala, že se po prvním roce výrazně snížily všechny formy šikany. Za devět let fungování se na školách snížila šikana zhruba o 30 procent. O sedm procent klesl i počet tyranů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.