Přesně za týden, až v USA v noci z úterý na středu sečtou výsledky voleb do Kongresu, bude Joe Biden vědět, co ho čeká ve zbývajících dvou letech jeho vlády. Zda bude společně se svými demokraty stále schopen prosazovat svůj program. Nebo se stane politickým rukojmím opozičních republikánů, kteří mu dovolí jen to, co budou sami považovat za výhodné. A pár dní před volbami vše nasvědčuje tomu, že Bidena čeká druhý ze zmíněných scénářů.

„Je to nespravedlivé, ale historie není na Bidenově straně,“ povzdechne si Kate Lutzová z Yorku v Pensylvánii, když jako celoživotní demokratická volička hodnotí šance své strany. Podle průzkumů si jdou demokraté pro volební porážku. S velkou pravděpodobností v Kongresu ztratí dolní komoru – Sněmovnu reprezentantů – a ohrožena je i jejich křehká většina v Senátu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.