S heslem Make America Great Again (Udělejme Ameriku opět skvělou) se v roce 2016 dostal Donald Trump do Bílého domu. A na stejný slogan sází i nyní, když oznámil svou prezidentskou kandidaturu do voleb v roce 2024. „Americký comeback začíná právě teď,“ prohlásil. Pokud by uspěl, byl by to největší politický návrat moderní historie USA. Zatím jediným prezidentem, kterému se to podařilo, byl na konci 19. století demokrat Grover Cleveland. Trumpovy preference jsou ale zřetelně nižší, než byly ještě před týdnem.

Jejich hodnotu srazil nečekaně slabý výsledek republikánů v kongresových a guvernérských volbách, které v USA proběhly minulý týden. Navzdory historickým statistikám, navzdory chabé popularitě demokratického prezidenta Joea Bidena a v rozporu s předvolebními průzkumy se nekonala „červená vlna“, tedy přesvědčivé republikánské vítězství. Bylo to sotva šplouchnutí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.