Miliardář a majitel Profi Creditu David Beran není zrovna fanouškem Green Dealu. Zelenou transformaci Evropy považuje za iracionální ideologii. Při snaze o zbudování solární elektrárny na své chrudimské vile však prý objevil díru na trhu střešních fotovoltaik. S nově vzniklou společností SOMI tak vstupuje na trh obnovitelné energetiky, kterému dnes věnuje 90 procent pracovního času. 

Zbytek vedle rekonstrukce historického domu na Malé Straně věnuje Profi Creditu, se kterým je jeho jméno nejvíce spjato. Poskytovatel půjček se loni se ziskem ve výši 42 milionů eur – v přepočtu přes miliardu korun – otřepal z covidu, letos však očekává opět pokles k 30 milionům eur. Skupina letos rozpůjčuje 106 milionů eur (2,5 miliardy korun), o 22 milionů více než loni. Podle Berana přesto skoro 90 procent žadatelů odmítá.

„Češi chudnou už nyní. Nejenom kvůli inflaci, ale proto, že celá společnost žije na dluh. Od začátku covidu vytváříme Ponziho schéma, které je založeno na tištění peněz. Může to ještě nějakou dobu trvat, ale jednou se to zákonitě musí zhroutit,“ míní tradičně skeptický Beran v rozhovoru pro HN, prvním pro česká média po sedmi letech .  

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se