Rodina miliardáře Pavla Tykače koupila luxusní rezidenci v Austrálii. Za bývalou farmu na poloostrově Mornington zaplatila bývalému šéfovi Swisse Vitamins Radku Salimu 23,5 milionu australských dolarů (téměř 366 milionů korun).  „Je to dům, který koupila rodina Tykačova,“ uvádí Tykačův mluvčí Jan Chudomel. Ten reagoval na zprávu z australského tisku, že nemovitost koupil Alan Svoboda, což je šéf Tykačova rodinného fondu Sev.en Global Investments. „Alan Svoboda nic nekoupil a ani se na žádné podobné transakci nepodílel,“ dodává Chudomel.

Dohoda o prodeji domu byla uzavřena už v květnu, ale obchod se realizoval až v polovině listopadu. Podle listu Herald Sun australský úřad pro zahraniční investice (Foreign Investment Review Board) povolil celou transakci až na třetí pokus. Podle listu nejprve dvě žádosti odmítl, protože požadoval více informací. 

To však Chudomel odmítá s tím, že je to nesmysl. „Úřad dvakrát prodloužil lhůtu pro vyřízení,“ zdůrazňuje. Podle něj se transakce prodlužovala kvůli daňovému režimu, v němž bude nemovitost vedená. „Schválení komplikovala diskuse mezi úřady a australskými právníky o tom, zda se jedná o ‚vinařství s rezidencí‘, nebo ‚rezidenci s vinařstvím‘, protože se jedná o rozdílné daňové režimy,“ vysvětluje s tím, že žádost byla schválena napoprvé.   

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.