Se stejnou vervou, s jakou ukrajinští vojáci bojují v rozblácených polích a zničených městech Donbasu, brání Ukrajinci i svůj kybernetický prostor. Ruská válka na Ukrajině je prvním konfliktem, kde digitální technologie hrají klíčovou roli při ochraně obyvatel, kritické infrastruktury i armády. Zásadní je v tom role ukrajinského ministerstva pro digitální transformaci, které vede teprve jednatřicetiletý podnikatel a vicepremiér Myhajlo Fjodorov.

„Válka s Ruskem už trvá osm let, od roku 2014. Celou dobu se odehrává také v kyberprostoru,“ zdůraznil aktuálně pro HN Fjodorov. „Měsíce před invazí jsme viděli, jak roste počet kybernetických útoků, a 15. února Rusko udělalo největší DDoS útok (zahlcení adres obrovským množstvím požadavků na přístup – pozn. red.) v ukrajinské historii, který jsme zvládli odrazit a neztratila se žádná data obyvatel či státu,“ upozorňuje Fjodorov v odpovědích, které poslal e-mailem.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.