Byl už večer, když mi na zašifrovaném kanálu Telegram pípla zpráva: „Můžeme si co nejdřív zavolat?“ Psal mi vysoce postavený diplomat jedné ze zemí visegrádské čtyřky. Obratem jsem vytočil jeho číslo, šlo mu o Andreje Babiše, tehdy českého premiéra. Babiš v té době tvrdil, že má plán, jak vyřešit uprchlickou krizi – prý našel způsob, jak zajistit, aby se miliony Syřanů mohly z Evropy vrátit zpět do vlasti. A říkal, že plán podporuje celá V4.

Jenže představitelé země, z níž pocházel dotyčný diplomat, byli z Babišova nápadu zděšeni. A chtěli, abych o tom napsal, proto ten pozdní telefonát. Obávali se – oprávněně –, že by plán ve skutečnosti vedl k masakrům a k další migraci Syřanů do Evropy. Když jsem se Babiše následně ptal na podrobnosti, připustil, že se unáhlil. A onen plán vzal zpět.

Babiš se přitom v nynější prezidentské kampani označuje za diplomata, který má spoustu přátel mezi předními státníky všude po světě. Díky tomuto renomé a kontaktům by prý byl schopen dojednat na Ukrajině mír. Jakému respektu se tedy lídr hnutí ANO za hranicemi Česka těší? Byla jeho unáhlená iniciativa týkající se uprchlíků ze Sýrie jen ojedinělou chybou, nebo naopak o Babišovi velmi dobře vypovídá? A platí totéž o jeho tvrzení z televizní debaty, kde fakticky zpochybnil český závazek v rámci NATO?

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se