Končící prezident Miloš Zeman na své poslední dvě zahraniční cesty pojede do Srbska a pravděpodobně na Slovensko. Přijede se s ním také rozloučit rakouský kolega Alexander Van der Bellen. Nejspíš Zeman ještě někam do zahraničí zavolá a podepíše nějaké pověřovací listiny.

Pak od 9. března nastane, pokud jde o zahraniční politiku Česka, nová éra srovnatelná možná i s dobou Václava Havla. Nový prezident Petr Pavel – jak velí tradice – pojede na první návštěvu na Slovensko, jehož prezidentka Zuzana Čaputová překvapila účastníky oslavného večírku v Praze už v sobotu. V češtině mu gratuloval francouzský prezident Emmanuel Macron, volal mu i polský prezident Andrzej Duda, v plánu na neděli byly telefony s hlavami Ukrajiny a Tchaj-wanu. „Chceme být zemí respektovanou a solidární i navenek,“ řekl Pavel České televizi v jednom z prvních rozhovorů po zvolení.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.