Český hrubý domácí produkt (HDP) ve čtvrtém čtvrtletí poklesl proti předchozímu kvartálu o 0,3 procenta. Česko tak vstoupilo do technické recese, protože HDP klesl druhé čtvrtletí za sebou. Podle analytiků ale byl pokles ve čtvrtém čtvrtletí nižší, než se čekalo, česká ekonomika tak ukazuje vyšší míru odolnosti. Za celý loňský rok český HDP vzrostl o 2,5 procenta. Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala, ekonomika eurozóny vzrostla o 0,1 procenta.

Ve čtvrtém čtvrtletí meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) zpomalil na 0,4 procenta z 1,5 procenta ve třetím čtvrtletí a v porovnání s předchozím čtvrtletím klesl o 0,3 procenta, uvedl v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). Za mezičtvrtletním poklesem ve čtvrtém čtvrtletí byly podle ředitele odboru národních účtů ČSÚ Vladimíra Kermieta zejména nižší výdaje na konečnou spotřebu domácností.

Celoroční ekonomický růst podle statistiků podpořily výdaje na tvorbu hrubého kapitálu a zahraniční poptávka. „Naopak negativní vliv měly výdaje na konečnou spotřebu domácností,“ uvedl ČSÚ. Růst hrubé přidané hodnoty podpořily zejména zpracovatelský průmysl a skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.

„S ohledem na vývoj inflace, respektive propad kupní síly obyvatel, je to stále velmi slušné číslo,“ zhodnotil výsledek HDP ve čtvrtém čtvrtletí hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „Slábnoucí domácí poptávku vykompenzoval lepší zahraniční obchod a investice stimulované ať už dlouhodobě přetrvávajícím napětím na trhu práce nebo snahou o dosažení energetických úspor,“ doplnil.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler upozornil na to, že celoroční výsledek HDP ovlivňuje nízká srovnávací základna pandemického roku 2021. „Celoroční růst za rok 2022 ve výši 2,5 procenta je tak potřeba brát v tomto kontextu, a jde tak do velké míry o ‚optický‘ růst z titulu nízké srovnávací základny,“ uvedl.

„Český HDP ve stálých cenách se stále nachází pod výkonem tuzemské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí 2019. Česká ekonomika tak stále nedokázala plně kompenzovat výpadek HDP po pandemii covidu-19, když v loňském roce byla hlavní brzdou růstu spotřeba domácností,“ upozornil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Analytici předpokládají, že nynější recese bude jen mírná a nebude znamenat výrazný růst nezaměstnanosti. Výkon ekonomiky ale podle nich přesto bude slabší zejména v první polovině roku. Za celý letošní rok tak očekávají stagnaci nebo velmi nízký růst HDP.

Evropská ekonomika podle Eurostatu ve čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně stagnovala. Nulový růst je zpomalením proti třetímu kvartálu, kdy hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 0,3 procenta. V meziročním srovnání se HDP v posledním čtvrtletí v EU zvýšil o 1,8 procenta. Za celý loňský rok ekonomika EU vzrostla o 3,6 procenta.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.