Tento článek nenapsala umělá inteligence. Upozornění na to, zda za publikovaným textem stojí lidská práce, nebo syntéza existujících textů s využitím strojového učení, zatím v češtině není potřeba, ale během pár měsíců se to může změnit. Tento týden bude pro budoucnost počítačových technologií i literatury možná stejně důležitý jako 24. leden 1984, kdy Steve Jobs představil první Macintosh.

Na vývoji umělé inteligence pracuje lidstvo už více než půl století a přemýšlí o ní minimálně 77 let. První myšlenku na stroj, který dokáže rozšířit lidské znalosti a porozumění světu, zveřejnil americký inženýr Vannevar Bush.

„Představte si budoucí zařízení, ve kterém si jedinec uchovává všechny své knihy, záznamy a svou komunikaci a které je mechanizované, takže jej lze konzultovat s obrovskou rychlostí. Je to zvětšený soukromý doplněk jeho paměti…“ Bush popsal fungování univerzálního počítače v roce 1945 v eseji As We May Think. S myšlenkou na skutečně myslící stroj přišel za dalších pět let Brit Alan Turing, jenž si dovedl představit počítač, který bude schopný hrát třeba šachy.  

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.