Prezident Joe Biden v Kyjevě slíbil, že Spojené státy budou podporovat Ukrajinu v jejím boji proti ruské válečné agresi „tak dlouho, jak bude potřeba“. Podle amerického politologa Billa Kristola to platí pro rok 2023, dál už to ale jisté není. „V USA budou prezidentské volby a republikánským kandidátem může být znovu Donald Trump,“ upozorňuje Kristol. Byl dlouholetým vlivným republikánem, v několikerých posledních volbách již ale hlasoval pro demokraty.

Trump vyhlašuje, že další zbraně pro Ukrajinu mohou vést ke třetí světové válce, zatímco on by prý během 24 hodin sjednal mír. Nehrozí, že Trumpovi radikálové v Kongresu, především ve Sněmovně reprezentantů, zablokují pomoc pro Ukrajinu už letos?

Myslím, že zatím se toho bát nemusíme. Bidenův postoj je pevný, jeho demokraté mají většinu v Senátu. Sněmovnu, o které mluvíte, ovládají republikáni, ovšem i mezi nimi stále převažují ti, kdo chtějí Ukrajinu dále podporovat. Kongres schválil na pomoc Ukrajině už více než 110 miliard dolarů, přičemž velká část z toho, především ve zbraňové pomoci, se bude promítat do dodávek, jež dorazí v následujících měsících nebo letech. Takže ze dne na den určitě nic neskončí.

Podle průzkumů si už ale většina republikánských voličů myslí, že podpora USA pro Ukrajinu je příliš velká. Jak dlouho dokážou republikánští kongresmani tomuto „hlasu lidu“ vzdorovat?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.