Pro ty, kteří jsou zvyklí, že čínská politika běží pomalu, ale jistě na dlouhé, dobře promyšlené trati, se události posledních dnů mohou zdát zbrklým úprkem vpřed. Poté co si prezident a šéf komunistické strany Si Ťin-pching nechal minulý týden parlamentem potvrdit svoji vedoucí roli, tedy historické třetí funkční období prezidenta, tak se Čína postarala o diplomatický smír dvou blízkovýchodních rivalů, Íránu a Saúdské Arábie. Zároveň agentura Reuters napsala, že Si zamíří už příští týden do Ruska za tamním vládcem Vladimirem Putinem. Si také bude mluvit o čínském mírovém plánu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který o podobnou online schůzku usiluje už hodně dlouho.

Skoro to vypadá, že poté co si doma Si pojistil všechny myslitelné pozice, odhodil zábrany a bude teď budovat sféru čínského vlivu. Blízkovýchodní dohoda naznačuje, že se čínský lídr pustí aktivněji do přímého globálního soupeření s USA i v oblastech, které nejsou v bezprostředním sousedství Číny. Očividné přetlačování s Američany se dosud přirozeně odehrávalo spíš v místech, jako je Jihočínské moře nebo Tchaj-wan.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.