Technologický trh v loňském roce zažil vystřízlivění z rychlého pandemického růstu, ale představení konverzačního robota ChatGPT jako by mu vehnalo do žil novou krev. Vedle rychle rostoucí řady start-upů zaštiťujících se zkratkou „AI“ ve svých názvech to ilustrují například také výsledky amerického výrobce grafických karet Nvidia, jehož tržní hodnota se od počátku roku zdvojnásobila na více než bilion dolarů. Nový favorit investorů tím potvrzuje starou moudrost startupového světa – v době zlaté horečky více než zlatokopové vydělávají ti, kteří jim prodávají krumpáče a další vybavení.

Mezi takové „prodejce krumpáčů“ v aktuální zlaté horečce umělé inteligence se přitom řadí i americká společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE), která stojí za nejsilnějšími superpočítači světa, jejichž extrémně výkonné servery trénink jazykových modelů a neuronových sítí pohání. Loni přitom jejich výrobu zahájila i v Česku, kde otevřela svou vůbec první evropskou superpočítačovou linku. Na to, jak AI ovlivní byznys firmy a jaké přístroje trénink umělých mozků a chroustání obřích dat umožňují, se HN zeptaly výkonného ředitele české pobočky HPE Jana Kameníčka.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.