Když se jednalo o možných dodávkách západních tanků Ukrajině, její generálové měli jasnou preferenci – německé stroje Leopard. A to proto, že stovky kusů těchto tanků má ve výzbroji víc než desítka evropských zemí. Díky tomu tak má Ukrajina „zásobárnu“ náhradních dílů a know-how pro opravy poškozených strojů. Nakonec je Kyjevu dodalo Německo a několik dalších zemí, například Polsko. A stejný postup teď chtějí Ukrajinci zopakovat u bojových letadel.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po Západu požaduje dodání amerických letadel F-16. Jde o vůbec nejrozšířenější stíhací letoun, který má ve své výzbroji víc než 20 zemí světa. Jeho nasazení je tedy pro ukrajinskou armádu efektivnější, než kdyby se její piloti museli cvičit na několika různých strojích od různých výrobců a kdyby Ukrajina musela zvládat běžnou údržbu a opravy rozdílných typů letadel.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.