Aktuálně nikoho moc netrápí, že vládní zastropování cen energií skončí s 1. lednem příštího roku. Tržní ceny nebyly od zavedení cenového limitu nad stropem ani jediný den a mezi nabídkami dodavatelů lze nalézt už relativně dost podstropových ceníků.

A přesto může pro mnohé odběratele začátek nového roku opět přinést cenový šok. Vedle stropů stát letos zavedl i další opatření, se kterými se však už příští rok nepočítá a o nichž se také tolik nemluví. Jde o 38miliardovu dotaci pro distribuci a přenosovou soustavu, kterou letos stát zaplatil místo odběratelů a příští rok se opět odrazí v jejich fakturách. Stejně tak za ně zaplatil poplatek za podporované zdroje ve výši zhruba 20 miliard, který by se – alespoň podle původních plánů – měl v lednu opět přenést na účty domácností a firem. A právě „zelený“ příspěvek je i na začátku zmatků a nejasností, jež při představení vládního konsolidačního balíčku předvedla ministerstva financí a průmyslu. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.