Patřila k tzv. velkým stavbám komunismu a Sovětský svaz byl na ni tak pyšný, že ji zobrazil i na poštovní známce. Lidé nádrži říkali Kachovské moře. Teď voda z Kachovské přehrady ty samé obyvatele ukrajinských vesnic a měst ohrožuje poté, co ji nejspíš ruští vojáci vyhodili do povětří. Rozsáhlé vodní dílo zadržovalo 25krát více vody než Orlická přehrada v Česku a nádrž patřila k deseti nejrozlehlejším v Evropě.

Psal se rok 1946, když Sovětský svaz po vítězné i vyčerpávající válce zavelel pod vedením diktátora Stalina k nové pětiletce. Komunisté se rozhodli poručit nejen větru a dešti, ale i tekoucí vodě a ekosystému vůbec. Vznikala megalomanská díla, jako třeba kanál mezi řekami Volhou a Donem, který byl do provozu uveden v roce 1952. Měří přes 100 kilometrů a na jeho stavbě se podílelo na 900 tisíc pracovníků, přičemž více než pětinu z nich tvořili němečtí váleční zajatci a vězni z gulagů, tedy sovětských pracovních táborů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.