Požár na havajském ostrově Maui si vyžádal nejméně 93 obětí na životech. Informovaly o tom zahraniční agentury s odvoláním na místní úřady. Podle havajského guvernéra Joshe Greena může ale bilance ještě zásadně vzrůst. Pohřešují se stovky lidí a psovodi pátrající po nezvěstných zatím prošli jen tři procenta spálené oblasti. Co do počtu mrtvých je tak oheň na Maui nejhorším požárem v USA za posledních 100 let. Druhý nejtragičtější požár v novodobé americké historii zahubil podle agentury AP v roce 2018 v severní Kalifornii 85 lidí.

Plameny na ostrově Maui zpustošily především historické město Lahaina na západním pobřeží ostrova a sežehly tam asi tisícovku domů. „Bude to jistě nejhorší přírodní katastrofa, která kdy Havaj potkala. Nyní se soustředíme na to, abychom propojili lidi, jakmile to bude možné, zajistili jim ubytování a zdravotní péči,“ sdělil havajský guvernér Josh Green. 

Přístřeší podle úřadů po katastrofě potřebuje asi 4500 lidí. V západní části ostrova bylo podle guvernéra zničeno nejméně 2200 domů. Podle Tichomořského centra pro katastrofy (PDC) a agentury FEMA, která koordinuje pomoc Havaji z Washingtonu, se náklady na obnovu ostrova Maui odhadují na 5,5 miliardy dolarů (120,8 miliardy Kč), uvedla BBC News. Požár zničil historické budovy, kostely, rezidenční čtvrti, ale také lodě kotvící v přístavech. Spálená přístaviště teď navíc komplikují dopravu pomoci na ostrov, většina zásob se na Maui musí dostávat vzduchem.