Když Čína v prosinci loňského roku uvolnila přísná proticovidová opatření, západní ekonomové očekávali, že rychle nabere dech a opět se stane klíčovou hnací silou globálního růstu. Druhé největší hospodářství světa se však místo toho stalo zdrojem obav a nejistoty. Růst HDP je ve srovnání s prognózami chabý, zemí otřásá hluboká krize na realitním trhu, kde se pokládají těžce zadlužení developeři. Četné projekty, do nichž vložily čínské domácnosti nemalé peníze, jsou zmrazeny.

Lidé, kteří během stavebního boomu vložili skoro všechny své úspory do nákupu domů a bytů s vírou, že je to investice spolehlivě zhodnocující jejich peníze, jsou nyní v šoku. Pod jeho vlivem nakupují velice obezřetně, takže soukromá spotřeba, jež se měla stát důležitým pilířem postpandemické prosperity, slábne.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze