Zdaleka největší majetek v zemi a vlastně i ve střední Evropě dostal formálně novou střechu. A k tomu struktury, které mají dědičkám (případně i dědici, prý je to ve hře) po Petru Kellnerovi, zakladateli a fakticky jedinému majiteli finanční skupiny PPF, pomoci stamiliardy efektivně spravovat. V září založený „superholding“ Amalar, o jehož existenci se veřejnost dozvěděla v pondělí, bude zahrnovat kromě samostatných investic rodiny Kellnerových, jako jsou nemovitosti, i celou skupinu PPF.
Amalar bude spravovat majetek za zhruba 350–400 miliard korun. Pro běžného smrtelníka nepředstavitelná suma. Vzhledem k tomu, z jak odlišných odvětví se holding skládá, a faktu, že nikdo z dědiců nebyl do řízení PPF nikdy přímo zapojen, budou hrát velkou roli poradci, na něž se rodina může obracet. O to větší, že při nedávných změnách byli z PPF vyplaceni dva akcionáři, kteří byli dlouholetými spolupracovníky Petra Kellnera a po desetiletí měli i úzký kontakt s rodinou.
V poradních orgánech se vedle manažerů spjatých s byznysem PPF nebo některých firem, které jí patří, či právníků, jimž dědičky věří, objevilo i několik jmen „z venku“. Vévodí jim Jiří Rusnok. muž, kterého má veřejnost spojeného především s Českou národní bankou, kterou vedl šest let, a s „prezidentskou“ vládou bez důvěry. Vzhledem k jeho politické dráze překlenující desetiletí je vlastně zákonité, že se nyní jeho dráha s PPF neprotíná zdaleka poprvé.
Co se dočtete dál
- U jaké obří transakce PPF se státem Jiří Rusnok byl?
- Proč Kellnerovi vyhovoval obrat směrem k Číně, vyhlášený právě Rusnokem?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.