Andrej Babiš je, pokud jde o lhaní, skutečný kreativec. Pokaždé když si člověk říká, že už dosáhl dna, dokáže se zavrtat ještě o kousek hlouběji. Naposledy se mu to povedlo, když tvrdil, že česká armáda poslala všechny své zbraně na Ukrajinu. Tentokrát to ale není jen posun od lži k větší lži. Babiš svým výrokem dosáhl zcela nové kvality. A zatímco dosud bylo možné nad jeho řečmi mávnout rukou jako nad pouhým blábolením, nyní je třeba se zcela vážně ptát, zda by neměl být stíhán za šíření poplašné zprávy.

Co přesně Babiš řekl? „Od paní Černochové jsme se dozvěděli, že vlastně všechny zbraně, které naše armáda měla, jsme už poslali na Ukrajinu. No, tak teďka by bylo dobré, abysme měli i nějaké vlastní vybavení,“ vykládal svým fanouškům na Facebooku. Ministryně obrany samozřejmě nic takového, co jí vkládá do úst Babiš, neřekla. Konstatovala pouze, že jsme poslali na Ukrajinu všechno, co jsme mohli, tedy všechno, co za současné situace může armáda postrádat. Což je něco úplně jiného než to, co sugeroval lidem Babiš.

Věcně vzato by se na Babišově výroku dalo vyučovat, co to je dezinformace. Není to průhledná pitomost, typu „Země je placatá“ nebo „ve vakcíně jsou čipy“. Dezinformace je propracovanější. Vezme se nějaký fakt nebo reálný výrok a jemně se poupraví, čímž se jeho smysl posune tak, aby to odpovídalo záměru dezinformátora. Obrana proti „kvalitně“ vyrobené dezinformaci je pak velmi těžká.

Zvlášť nebezpečné je, pokud dezinformace vypouštějí veřejně známé osobnosti, které se těší značné důvěře. Což je přesně tento případ. Podle CVVM věří Andreji Babišovi 42 procent populace, Janě Černochové 14 procent. Jakou má ministryně obrany šanci přesvědčit veřejnost, že Babiš lže a že obranyschopnost země není ohrožena? Nic moc, že ano. Babišův výrok má, naopak, vzhledem k vlivu dotyčného, značný potenciál lidi vyděsit.

A to je přesně hranice, za kterou dezinformace nabývá charakteru poplašné zprávy.

Jak to říká trestní zákon? „Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.“

Babiš šířil lež o tom, že česká armáda poslala všechny zbraně na Ukrajinu úmyslně, lidi vážně znepokojit mohl. Takže?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist