Aplikace eDoklady, která umožňuje vytvoření elektronické varianty občanského průkazu v mobilním telefonu, není stále plně funkční. I druhý den po spuštění se potýká s komplikacemi, stát přiznal, že je infrastruktura přetížená. Za první dva dny si ji i tak stáhlo přes sto tisíc lidí. Kvůli velkému náporu se objevují problémy s přihlášením přes Identitu občana.

„Na opravách nepřetržitě pracujeme, aby bylo v pondělí, kdy budete moct eDoklady poprvé reálně využít, už vše bez problému funkční,“ uvedli zástupci Digitální informační agentury, která má eDoklady na starosti.

Aplikace eDoklady jako taková podle Digitální informační agentury funguje v pořádku, problém je „pouze“ s přihlášením a stažením dat. Po odezvě prvotního náporu na systém tento problém prý nijak neovlivní používání aplikace.

Problémy podle agentury potvrdily, že infrastruktura Národní identitní autority ( NIA) potřebuje rychle velkou obnovu. „Bohužel jsme nuceni prioritizovat, které ze systémů začneme obnovovat jako první – nyní pracujeme na výměně hardwaru základních registrů a NIA bude hned jako další. Stávající verze NIA má omezenou kapacitu a nejde ji volně škálovat dle potřeby. Bereme tuto situaci jako impulz pro zvýšení priority obnovy této služby, která již částečně probíhá, ale v nedostatečném rozsahu," uvedla agentura na síti X.

„Bohužel ten systém NIA je zastaralý a nápor neustál. Kvůli nedostupnosti Identity občana se pak nebylo možné přihlásit i k dalším službám, které ale, stejně jako eDoklady, jinak fungují,“ uvedla mluvčí Digitální informační agentury (DIA) Anna-Maria Lichtenbergová.

„Jak se ale bohužel někdy stává, ani naše systémy nejsou neomylné a váš nápor neustála Identita občana. Proto se mohou objevit problémy s registrací a přihlášením. Moc se za dočasné výpadky omlouváme a děláme vše pro to, aby aplikace fungovala bez problémů,“ uvedla DIA na síti X.

Ministerstvo práce a sociálních věcí na síti X v sobotu před 17:00 oznámilo, že kvůli náporu na Identitu občana se aktuálně nedá přihlásit ani do klientské zóny Jenda pro žádosti o sociální příspěvky. „Držíme palce kolegům (v DIA), aby se potíže s identitou brzy podařilo vyřešit. Je vidět, že stát občanům moderní nástroje komunikace už dlouho dlužil,“ uvedli zástupci ministerstva. Podle serveru www.hlidacstatu.cz web základních registrů, který slouží pro ověřování přes Identitu občana, hlásil během sobotního odpoledne velkou chybovost.

Aplikace eDoklady je dostupná v oficiálních obchodech App Store pro Apple i Google Play pro Android. Pokud se lidem nezobrazí, což se stávalo, měli by využít následující odkazy.

Pro mobilní zařízení Apple:

https://apps.apple.com/cz/app/edoklady/id6470912982?l=cs

A na mobilech využívajících Android:

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.gov.edoklady

Podle místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) může dojít kvůli velkému zájmu o přihlašování do eDokladů k občasnému přetížení. "Aktuálně je chybových asi jedno procento registrací. Všechny týmy jsou už od pátečního večera v pohotovosti a všechny dílčí problémy neustále řeší," uvedl Bartoš.

Elektronickou občanku by od nynějška, respektive podle Bartoše od pondělí, měly akceptovat ústřední orgány státní správy, tedy například ministerstva, Český telekomunikační úřad, Český statistický úřad nebo úřad pro kybernetickou bezpečnost. Dobrovolně ji budou přijímat i některé obce. Postupně se podle harmonogramu přidají další úřady a instituce.

Každý občan České republiky si může ode dneška aplikaci stáhnout a poté si v ní občanský průkaz aktivovat přes internetový Portál občana. Prokázat se musí bankovní identitou nebo jiným způsobem elektronického ověření totožnosti.

Aplikace lidem umožní prokazovat totožnost pomocí mobilního telefonu. Při kontaktu se státem tak budou mít možnost pohodlně a efektivně spravovat své údaje bez zbytečného obcházení úřadů a vyplňování formulářů. Digitální průkaz totiž umožní snadné kopírování údajů do různých forem, ať už jde o on-line nákupy nebo rezervaci letenek.

Aplikace má fungovat on-line i bez připojení telefonu. Digitální a informační agentura zároveň pracuje i na možnosti stáhnout si aplikaci v zahraničí. Na nemožnost stažení mimo ČR si někteří uživatelé stěžovali.

Postupně začnou eDoklady akceptovat i další instituce. Od dubna má aplikaci přijímat policie a od poloviny roku úřady práce nebo finanční úřady. Od příštího roku pak všechny samosprávy nebo Česká pošta. Pirátský poslanec Jakub Michálek dnes upozornil, že třeba u voleb je bude možné použít až v roce 2025.

Postupně by mělo být možné do eDokladů přidávat i další doklady.