Strana PRO Jindřicha Rajchla nabírá dech a to je skvělé. Politický divočák organizující ze svého sportovního Porsche demonstrace proti bídě angažoval bývalého místopředsedu ČSSD Michala Haška, bývalou místopředsedkyni lidovců Kláru Liptákovou, nechal se podrbat od Miloše Zemana a pravil, že chce vytvořit něco jako českou variantu slovenského Směru. Čistá nádhera!

Proč je to skvělé? Protože tím tříští populisticko-extremistický tábor. Rajchl má nyní dle průzkumů zhruba dvě procenta hlasů. A potenciál na další dvě procenta má, takto personálně dovybaven, nesporně také. Může tak výrazně posílit soubor čtyřprocentních formací neschopných se dostat do sněmovny (komunisté, šlachtovci, SOCDEM, Trikolora) a pomoci tak efektivně zabránit ANO a SPD v získání většiny. Každý rozumný příznivec standardní demokratické politiky proto musí Rajchlovi upřímně fandit.

Že se mu přesně tohle může povést, naznačuje podpora od Miloše Zemana. Poslední exprezidentův kolektivní politický projekt, zvaný SPOZ, se na vrcholu sil v roce 2010 vzmohl na 4,33 procenta. Tím zajistil, že v jeho části politického spektra propadl dostatek hlasů na to, aby mohla vzniknout pravostředá vláda Petra Nečase. Za variaci na tento vývoj bude dnes každý demokrat s liberálním viděním světa upřímně vděčný.

Parádním číslem Jindřicha Rajchla je v této souvislosti angažmá zemanovce Michala Haška. Tento politik, proslulý jedenáctinásobnou lží v přímém televizním přenosu a posléze tvrzením, že politika je už pro něj jen koníček, dostál své pověsti politického gumáka a dokázal pro účely svého překabátění ze sociálního demokrata v nacionálního konzervativce vymyslet termín „levicově konzervativní vidění světa“.

Nyní místo sociálního pokroku, u kterého začínal, vyhlašuje, že „manželství je pro něj jako  Jihomoraváka svazek muže a ženy“, a tahá na světlo neexistujícího, ale osvědčeného bubáka – sudetské Němce. Hašek je prostě homo politicus stvořený z gumy. To nemůže na některé, omlouvám se, vygumovanější voliče nefungovat.

Nevyplývá z toho ale, že by mohla Rajchlova formace přece jen nějak výrazně uspět? Nebojte se. Sám Jindřich Rajchl bájí, že se stane českým Robertem Ficem. Vodítkem, jak to dopadne, nám ale budiž jeho tvrzení, že na jím pořádanou demonstraci „Česko proti bídě“ přišlo sto tisíc lidí. Ve skutečnosti jich bylo asi 20 tisíc. Takže vše, co Rajchl řekne, je nutné dělit zhruba pěti. No a když pěti vydělíme Ficův volební zisk z posledních voleb, tak nám vyjde 4,6 procenta. Což je úplně ideální výsledek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist