Ruská diplomacie dnes kritizovala rozhodnutí Ekvádoru předat zbraně ruské výroby Spojeným státům výměnou za zbraně americké, přičemž ruské zbraně z Ekvádoru budou určené pro Ukrajinu, která už téměř dva roky čelí ruské agresi. Mluvčí ministerstva zahraničí v Moskvě označila ekvádorský postup za „ukvapený“ a učiněný „pod nátlakem“.

„Tak unáhlené rozhodnutí přijala ekvádorská strana pod silným nátlakem zainteresovaných osob z vnějšku,“ řekla Marija Zacharovová podle ruských tiskových agentur.

Ekvádorská vláda podle agentury Reuters minulý měsíc uvedla, že přijme nabídku Washingtonu na výměnu toho, co označila za „ukrajinský a ruský šrot“ , za vyspělé americké vybavení v hodnotě 200 milionů dolarů (asi 4,57 miliardy korun).

Spojené státy mají v úmyslu zbraně, které získají z Ekvádoru, poslat na Ukrajinu, aby jí pomohly posílit na bojišti.

Mluvčí Zacharovová uvedla, že v kontraktu s Ruskem se Ekvádor zavázal nepředávat ruské zbraně třetí straně bez souhlasu Moskvy. Ekvádorská strana připustila, že Rusové ji odrazovali od výměny, ale domnívá se, že má právo ji učinit.

Analytik Bříza: Další cíl Ruska? Putin se tím netají. Jde o nejslabší článek NATO

Analytik Bříza: Další cíl Ruska? Putin se tím netají. Jde o nejslabší článek NATO

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.