Vláda se shodla na zákazu psychoaktivní látky HHC. Zákaz má být prý dočasný, platit začne zřejmě na začátku března. Zákazem se všichni majitelé čehokoliv s HHC ocitnou jednou nohou v kriminále, oběma pak, když je chytí policie s větším množstvím. Bez ohledu na to, o koho jde a kolik mu je let. HHC, syntetický kanabinoid, konzervativní vláda svým rozhodnutím postavila na roveň tvrdých drog.

Důvod pro zákaz byl podle ministrů jasný: rostoucí počet dětí, které se předávkovaly látkou HHC. Podle dostupných zpráv se jim to stalo úplně náhodou, bez ohledu na to, kde se zrovna vyskytovaly, povaloval se tu želatinový medvídek, onde želatinová páska napuštěná touto látkou. Takže si ji okamžitě daly do pusy a skončily na jednotce intenzivní péče. Aspoň tak to vypadá při poslechu strejců z party přátel tichého vína, kteří se dostali na pozici ministrů vlády Petra Fialy. Ministr zemědělství Marek Výborný tuto představu podpořil plakátkem, na kterém si dítě – viditelně z dobré, zřejmě katolické rodiny – cpe s nadšením cosi do úst.

Bylo by zajímavé zjistit, jak často si konzervativní politici kupují želatinové cukrovinky s psychoaktivní látkou a proč je nechávají povalovat doma, aby k nim měl přístup kdekdo. Protože letmý pohled na prodejny a ceny těchto produktů naznačí, že jiné dítě než z dobré rodiny si něco takového koupit nemůže. Každý nemá pět až šest set korun na deset kousků cukroví.

Ve srovnání například s alkoholem, za jehož nezdanění dokonce lidovecký exministr zemědělství Zdeněk Nekula položil svůj politický život, je to hodně drahá zábava. V této souvislosti není od věci připomenout, že valná většina případů předávkování HHC, které řešilo české zdravotnictví, bylo důsledkem kombinace s alkoholem. Ale jak už bylo řečeno, tradiční ochránci rodin a alkoholu si žádné podobné myšlenky nepřipouštějí.

Další, co v této debatě absolutně chybí, jsou rodiče. Ti jsou vykreslováni jako lidé, kteří se probudili do nějaké nové reality, kde všude číhá nebezpečí, aktuálně zvané HHC. Možná to tak i je, průnik realit mezi mladými a starými (bez ohledu na věkové kategorie) je stále menší a rodiče mají tolik práce sami se sebou, time managementem, wellbeingem a někdy prostě bojem o přežití v zákopech korporací, že nemají čas se věnovat svým potomkům.

Anebo nikdo realitu vidět vůbec nechce. Cirkus kolem HHC probíhá v zemi, kde konzervativním lidem připadá velmi vtipné namočit dítěti dudlík do piva. Kde se lahev vína k jídlu bere stejně přirozeně jako několik piv po práci. Jiné látky (s výjimkou opiátů, ale ty píše doktor a tím je řečeno vše) jsou ale ve stejné zemi vyhrazené pro „feťáky“ a vedou okamžitě k bezdomovectví, kriminálu a na hřbitov.

Souhrnná zpráva o závislostech v ČR za rok 2022 ale uvádí, že ročně zemře v souvislosti s konzumací alkoholu šest až sedm tisíc lidí, z toho dva tisíce úmrtí je přímo přiřaditelných alkoholu (selhání jater atd.). Ten samý zdroj uvádí, že na předávkování nelegálními drogami ročně zemře 40–60 osob, zhruba polovina zemře na předávkování opiáty, z nichž většina je na lékařský předpis (morfium, kodein, fentanyl). Dalších 150 případů úmrtí pod vlivem nelegálních drog je ročně hlášeno z důvodu nemoci, nehody nebo sebevraždy. Fakta ale zjevně nesmí kazit příběh o smrtelném nebezpečí gumídků s HHC.

Co tedy zákaz vlády reálně znamená? Rozvoj černého trhu o pár dalších látek, a tedy i další příležitost k výdělkům. Naopak stát přijde o daně, které za HHC vybíral, a o kontrolu, kterou nad prodejem této látky mohl mít, kdyby to politiky třeba napadlo. Lidé, kteří HHC používali místo zakázaného THC (marihuany), budou muset najít jinou látku, která bude pravděpodobně silnější,  zato volně dostupná a v danou chvíli legální. Nebo „ukecají“ svého doktora a nechají si předepsat opiáty, které způsobují těžkou fyzickou závislost. Hlavní je, že to vše je společensky přijatelné a zákon nic z toho neomezuje.

Nikdo nechce, aby si děti (a vlastně ani dospělí) kupovaly jakékoliv „svinstvo“, tedy drogy, kam patří nejen HHC, ale také alkohol, jen tak, volně, bez poučení, kdykoliv a kdekoliv. Jestliže konzumaci alkoholu podporuje politika nízkých daní a všeobecné dostupnosti, pak prodej HHC, kratomu a dalších látek v automatech byl výsledkem slepoty „konzervativců“. Obojí je špatně. Regulovaná dostupnost, vyšší cena (i v důsledku zdanění), nulová reklama, intervence lékaře u rizikových či intenzivních uživatelů čehokoliv… Je řada způsobů, jak může stát intervenovat v oblasti závislostí. Zákaz a přesun na černý trh to ale rozhodně není.