Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) včera při kontrolách našli několik prodejců, kteří i přes zákaz nabízeli produkty s obsahem HHC či dalších podobných návykových látek. Podle informací mluvčího SZPI Pavla Kopřivy k těmto případům byla vždy přivolána policie. Zákaz je účinný od včerejška a inspekce, ale také hygienici a policie zahájili kontroly, které mají pokračovat i v dalších dnech. Jen včera jich podle ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha proběhly desítky.

Zákaz se týká produktů s psychoaktivními látkami HHC, HHC‑acetát, HHC‑O a THCP. Prodejci nesmějí nabízet jak potraviny, které tyto látky obsahují, ale například ani vaporizéry. Pod kontrolou jsou a budou kamenné prodejny, automaty i internetové obchody.

Vláda se rozhodla tyto syntetické látky zakázat kvůli tomu, že se k nim bez problémů dostávaly děti. Prodejci je nabízeli i ve formě cukrovinek, jež se obalem a podobou nikterak nelišily od těch obvyklých v obchodech s potravinami. Nepomáhal ani zákaz prodeje dětem a mladistvým do 18 let.

Držení malého množství pro vlastní potřebu je od včerejška přestupek, hrozí pokuta až 15 tisíc korun. Mít větší množství je pak trestné, hrozí vězení. Trestné je i jiné nakládání jako dovoz, vývoz, prodej či přechovávání látek. Podle Frydrycha žádné mezidobí s mírnějším přístupem není. „Trestní právo žádnou benevolenci nezná,“ řekl šéf protidrogové centrály.

„Budeme k tomu přistupovat jako k jiným látkám, které jsou zařazeny na seznamu zakázaných návykových látek. S tou výjimkou, že u držení malých množství pro vlastní potřebu se budeme přidržovat teorému, který je spojen s THC a konopím, to znamená deseti objemovými gramy a jedním gramem účinné látky v tomto objemu,“ dodal Frydrych.