Když před osmi lety kandidoval Donald Trump poprvé na prezidenta Spojených států, vybral si jako dvojku svůj opak. Jeho rozevlátou osobnost měl kompenzovat bytostný konzervativec z usedlého venkova: Mike Pence ze středozápadního státu Indiana. Fungovalo jim to dobře až do prohraných voleb o čtyři roky později. Tehdy se viceprezident držel ústavy, postavil se naléhání svého šéfa a odmítl v Kongresu zablokovat čistě formální vyhlášení demokrata Joea Bidena za vítěze v boji o Bílý dům.

O čtyři roky později se Trump pokouší dostat zpět do čela země, poté co bezkonkurenčně vyhrál republikánské primárky. Ohledně výběru jeho dvojky je zatím jediná jistota: na Pence s ohledem na „zradu“ v minulosti zcela určitě neukáže.

Letošní výběr kandidáta na viceprezidenta ale budí větší pozornost než jindy i z jiného důvodu: ve více než dvousetleté historii USA proti sobě nešli tak staří kandidáti na prezidenta. Trumpovi je dnes 77 let, Biden je ještě o čtyři roky starší. A tudíž je obsazení postu viceprezidenta, který v případě, že hlava státu nemůže nadále zastávat svou funkci, přebírá její vedoucí pravomoci, více sledované.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • O kterém z možných kandidátů mluví Donald Trump jako o zabijákovi.
  • Čí jméno by nemuselo dobře vypadat na náraznících.
  • Kdo se líbí Trumpovo synovi.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.