Sobotní volby do Evropského parlamentu (EP) na Slovensku podle neoficiálních údajů vyhrálo se ziskem 27,8 procenta hlasů proevropské opoziční hnutí Progresivní Slovensko (PS) před vládní stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica s podporou téměř 25 procent. Celkových 15 europoslaneckých křesel si rozdělí pět stran, informovala dnes slovenská média. Oficiální výsledky hlasování voličů na Slovensku zveřejní úřady dnes pozdě večer po skončení voleb v celé Evropské unii.

Podle Denníku N a listu Sme Progresivní Slovensko získalo šest křesel v EP, Směr-SD pět mandátů, neparlamentní hnutí Republika dva europoslance a opoziční Křesťanskodemokratické hnutí a vládní strana Hlas-sociální demokracie shodně po jednom mandátu.

„První neoficiální zprávy působí nadějně. Zdá se, že voliči, kterým záleží na proevropském Slovensku, zodpovědně přišli volit,“ napsal na sociální síti předseda PS Michal Šimečka. Toto hnutí v koalici s jednou neparlamentní stranou vyhrálo eurovolby na Slovensku už v roce 2019.

Pokud se informace o výsledcích hlasování potvrdí, znamenalo by to úspěch také pro neparlamentní hnutí Republika, jehož někteří představitelé včetně předsedy a dosavadního europoslance Milana Uhríka vzešli z krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko. Naopak z parlamentních stran na Slovensku by křesla v EP nezískaly nejmenší vládní strana SNS ani opoziční Svoboda a Solidarita či hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist