Nové plány Severoatlantické aliance budou od členských států v příštích letech vyžadovat mnohem víc vojáků a techniky, než si politici i generálové doposud mysleli. Bude to především proto, že většina expertů nyní očekává, že demokratické evropské státy se budou muset dlouhodobě vyrovnat s Ruskem, které bude nestabilní, ať tam bude vládnout kdokoli.

Tento názor podtrhoval velkou část debat konference Globsec Forum, která se konala sice podevatenácté, ale poprvé v Praze, kam ji z Bratislavy „vyštvala“ vláda Roberta Fica. Větší požadavky na obranu by mělo zajistit nejen zvyšování obranných rozpočtů, ale především větší úsilí evropských firem obranného průmyslu. Problém je v tom, že ani dva a půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu nemají firmy dostatečnou jistotu a předvídatelnost objednávek od států a složitě se jim proto plánuje navyšování výroby.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč bude potřeba zvýšit hranici výdajů na obranu ke třem procentům.
  • Co může pro obranu udělat EU.
  • Kde vidí experti uplatnění umělé inteligence při obraně Evropy.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se