Vstup do Evropské unie Česku jednoznačně pomohl v jeho snaze dosáhnout ekonomické úrovně bohatších států EU. Díky členství země rostla v průměru zhruba o jeden procentní bod ročně rychleji, než kdyby v unii nebyla, vypočítala studie odborníků z Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické. Hrubý domácí produkt na obyvatele je v Česku díky členství v unii vyšší skoro o pětinu.

Z tohoto pohledu Česko 20 let od vstupu do EU využilo lépe než Slovensko nebo Slovinsko. Maďaři zbohatli prakticky stejně. Zato Poláci jsou na tom dramaticky lépe – jejich HDP na hlavu se díky vstupu do EU zvedl o víc než 40 procent. Začínali ale na mnohem nižší úrovni než Češi.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké reformy by mělo Česko udělat, aby dohánění bohatších zemí zrychlilo.
  • Jak vysoký růst českého HDP lze v příštích letech reálně očekávat.
  • Co Česku už dlouho radí Evropská komise a podle studie VŠE v tom má pravdu.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se