Od začátku ledna smějí na české koridory jen lokomotivy vybavené drahým zabezpečovačem ETCS. Začátek je postupný a zatím začala jen první část – přesto se už ukázala řada problémů, kdy vlaky opakovaně kvůli ztrátě signálu začaly prudce brzdit. Správa železnic tvrdí, že s tím počítala a že jde jen o nízké procento, podle zjištění HN ale měly některé vlaky problém opakovaně, několikrát na krátkém úseku.

A k tomu se ještě v prosinci, kdy už se co nejvyšší nasazení ETCS zkoušelo, stal podle zjištění HN ještě jeden problematický případ, který budí emoce hlavně mezi odpůrci české podoby zavádění zabezpečovače: projetí „červené“ na návěstidle. Ukazuje se ale, že celý případ byl mnohem složitější.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč se v zákulisí spekuluje o ututlaném problému a jak to bylo doopravdy.
  • A proč vlaky teď tak často nuceně brzdí.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se