Kolem bitcoinové aféry exministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS se objevují každým dnem nová zjištění, která situaci koalice Spolu stále zhoršují. Není už dokonce vyloučena ani možnost, že padne celá vláda Petra Fialy. Jak by se to mohlo stát, jak je to pravděpodobné a kdo rozhodne o výsledku?
Vláda může padnout při nadcházejícím hlasování o nedůvěře, ke kterému dojde do prázdnin. Hnutí ANO už spustilo příslušnou proceduru. Bude to v tomto volebním období v pořadí čtvrtý opoziční pokus a na rozdíl od předcházejících tří je k vyslovení nedůvěry nejblíže.
Věcně vzato představuje bitcoinová kauza mnohem relevantnější důvod, než se kterými opozice přišla v minulých pokusech. Pro připomenutí: bylo to postupně jmenování nového šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka, stopnutí opozičních obstrukcí ze strany vládní většiny a setrvání Víta Rakušana na postu ministra vnitra po kauze Dozimetr.
Podstatnější ale je, že tentokrát má vláda mnohem křehčí většinu než dříve. K vyslovení nedůvěry je potřeba 101 hlasů poslanců a hlasovat proti Fialově sestavě budou nejen zákonodárci ANO a SPD, ale tentokrát i Piráti. Ti před půl rokem koalici opustili a aféra pro ně představuje vítanou příležitost, jak znovu napumpovat již poněkud znavený protestní étos své strany. To znamená, že pro pád kabinetu je k dispozici 97 hlasů.
Nejpodstatnější ale je to, že zatím není úplně jasná pozice koaličních Starostů. Ti se zatím vyjadřují vesměs tak, že vládu, ve které mají kromě předsedy Víta Rakušana ještě ministra průmyslu Lukáše Vlčka a ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka, padnout nenechají. Uvnitř strany jsou ale hlasy, které to nevylučují.
Problém i pro STAN? Decroix a Schillerová mají e-mail, podle něhož mohl vědět o bitcoinech také náměstek Dvořák
Starostům se nelze divit. S bitcoinovou kauzou nemají nic společného a logicky nechtějí nést její politické náklady. Naopak cítí, že na ní mohou vydělat. Nazlobení voliči koalice Spolu těžko půjdou volit Andreje Babiše, kterého často až fyzicky nesnáší. Mohou se ale přesunout právě ke Starostům. Otázka, kterou řeší Vít Rakušan a spol., je tedy jasná: Pomůžou si ve volbách více, když Petra Fialu loajálně podrží, nebo se od něj mají radikálně odstřihnout?
Oba postupy mají rizika. Když vládu podpoří a ukážou loajalitu, nabijí Andreji Babišovi, který začne bájit, že jsou součástí vlády „organizovaného zločinu“, protože podrželi koalici Spolu v bitcoinové kauze na oplátku za to, že koalice Spolu podržela je v kauze Dozimetr. Když už nic jiného, umožní tím Babišovi efektivněji mobilizovat proti současné vládě své voliče.
Když ale Vít Rakušan vládu při hlasování o nedůvěře potopí a razantně se tak distancuje od koalice Spolu plácající se v bitcoinovém průšvihu, bude to vypadat, že se postavil do jedné řady s Andrejem Babišem a Tomiem Okamurou, což pro něj a pro jeho voliče moc vábná představa není.
Jde tak o situaci, na které by se dalo dětem efektivně vysvětlovat přísloví „babo, raď“.
Jak to asi dopadne? Pokud si mám dovolit osobní tip: Starostové nakonec nebudou hlasovat pro nedůvěru a budou hledat jiný způsob, jak se od koalice Spolu odtáhnout. Což se může odehrát například tak, že se hlasování o nedůvěře vůbec nezúčastní, čímž vláda vydrží a oni budou vypadat, že v ní zároveň jsou a nejsou.
Nebo tak, že zvolí nějakou formu prohlášení, že jindy by postupovali razantněji, ale že čtyři měsíce do voleb nemá smysl dělat dramatické kroky, protože vláda Petra Fialy by pravděpodobně stejně dovládla v demisi. Odpovídá to tomu, co zatím říká místopředseda STAN Jan Farský, totiž že shazovat vládu by bylo laciné gesto.
Ovšem pozor: Farský pro jistotu dodává, že situace se může změnit podle toho, jak bude pokračovat „vysvětlování“ kauzy ze strany koalice Spolu. Starosty může ovlivnit i to, že se je nyní v paradoxní jednotě pokouší do kauzy namočit jak ODS, tak hnutí ANO. Nastupující ministryně spravedlnosti Eva Decroix i místopředsedkyně ANO Alena Schillerová tvrdí, že mají e-mail dokazující, že o bitcoinové operaci věděl i náměstek Pavla Blažka Karel Dvořák ze STAN.
Šéf Starostů Vít Rakušan bude mít v každém případě příležitost ukázat, jestli vedle nesporné marketingové fantazie, která se projevuje například jeho „Debatami bez cenzury“ na nepřátelském území či originální „dobrou kampaní“, disponuje i fantazií politickou. Rozhodnutí o tom, jestli se Petr Fiala stane po Václavu Klausovi, Miloši Zemanovi a Bohuslavu Sobotkovi teprve čtvrtým premiérem v historii samostatného Česka, který dovládl s důvěrou celé volební období, je teď jen na něm.
(Text je upraveným a rozšířeným komentářem pro ČRo Plus)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist