Po vypuknutí války mezi USA, Izraelem a Íránem vyslala Ukrajina na jaře 2026 celkem 228 specialistů do pěti zemí Blízkého východu. Pomáhali tam s obranou proti íránským dronům, tedy proti zbrani, které sami Ukrajinci čelí téměř každý den. Současně však boje v regionu spotřebovávaly protiraketové střely, jež Kyjev nutně potřebuje doma.

V tom spočívá paradox. Konflikt s Íránem zvyšuje politickou a strategickou hodnotu Ukrajiny, současně však prohlubuje nedostatek zbraní a přináší další příjmy ruskému rozpočtu.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolik specialistů Ukrajina vyslala, do kterých zemí a s jakými úkoly?
  • Jaký objem střel Patriot a dalších protiraketových zbraní byl použit v boji proti Íránu?
  • Jak spotřeba munice v Zálivu ovlivňuje dodávky armádě Ukrajiny?

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.