Izrael si vyslechl od německého prezidenta omluvu za holocaust

Předseda Knesetu Avraham Burg chce ve vztazích s Německem hledět hlavně do budoucnosti.
Jeruzalém (vit, Reuters, čtk)
Německý prezident Johannes Rau včera slavnostně požádal Izrael o "prominutí" za holocaust. Učinil tak v projevu předneseném v Knesetu (izraelském parlamentu) a stal se tak prvním Němcem a prvním německým prezidentem, který na jeho půdě směl promluvit ve své mateřštině. Rau se také zavázal, že bude v Evropě bojovat proti projevům antisemitismu.
"Tváří v tvář izraelskému lidu se skláním v pokoře za zavražděné, kteří nemají hroby a jež bych chtěl požádat za odpuštění. Omluvám se za to, co učinili Němci; za sebe a svou generaci, za naše děti a děti našich dětí," řekl německý prezident. Obrazy vražd, za které nesli Němci odpovědnost, budou navždy provázet Němce a zůstanou neoddělitelným poutem Němců a Izraelců. Proto prý nebudou nikdy izraelsko-německé vztahy "normální a zůstanou navždy mimořádné". "To je izraelsko-německá normalita," konstatoval Rau. Německý prezident se také nepřímo zmínil o vstupu rakouské krajní pravice do vlády. Bez uvedení konkrétní země řekl: "Nedovolíme, aby se v Evropě znovu prosadila xenofobie, rasismus a nacionalismus."
Mimořádnou parlamentní schůzi, které byl přítomen také izraelský prezident Ezer Weizman, zahájil předseda Knesetu Avraham Burg, jehož rodina pochází z Německa. Na vysvětlení toho, že dovolil, aby Rau přednesl projev v němčině, řekl po zasedání, že "není důležitý jazyk, ale osoba, která jím hovoří". K samotné němčině Burg řekl, že "je to jazyk vrahů i jazyk zavražděných".
Předseda Knesetu také při obhajobě toho, že Rau mluvil německy, poznamenal: "Jsem jiným typem Žida, než byl můj otec. On řešil úkol jak přežít - jak nebýt pronásledován. A naším úkolem ... je, Bůh chraň, nezměnit se v pronásledovatele."
Také izraelský premiér Ehud Barak se snažil ve svých komentářích k Rauovu projevu hledět do budoucnosti. Dnešní Německo je podle něj "jedním z největších přátel Izraele v Evropě a na mezinárodní politické scéně se opakovaně staví po bok Izraele". "Obrana Izraele je jednou ze základních os politiky německých vlád, jež považují posílení Izraele za svou morální povinnost," prohlásil Barak.