Zastánci testování přípravků během patentového procesu ve sněmovně těsně prohráli

Ochrana originálních léků se zpřísní

Výrobci, politici i experti se přou, zda tvrdší patentová ochrana léčivých preparátů zvýší jejich cenu.
Praha (ika)
Patentová ochrana léčiv bude v ČR prodloužena z dvaceti na pětadvacet let, rozhodla včera sněmovna přijetím vládní novely zákona o ochraně průmyslového vlastnictví. Nepovolila testovat léky během této zpřísněné ochranné lhůty, jak chtěly domácí farmaceutické firmy, aby mohly okamžitě po jejím vypršení přijít na trh s levnějšími kopiemi (tzv. generiky) původních preparátů. Když toto experimentování s léky nebude povoleno, patentová ochrana originálů se podle nich v podstatě protáhne ještě o další tři roky, po které bude trvat potřebné testování pro výrobu generik.
Zpřísnění patentové ochrany léků požaduje EU. Ředitel odboru ministerstva zahraničí Petr Kubernát řekl HN, že legislativu pro oblast léčiv obsahuje kapitola Právo společností. Vyplývá z ní, že pokud by ČR dodatkové ochranné certifikáty zamítla, šla by proti příslušným nařízením Evropských společenství. "Zavázali jsme se, že je rovněž převezmeme. O této kapitole jednáme, ještě není provizorně uzavřena a každý pohyb v jejím rámci je velice pozorně monitorován Evropskou komisí, potažmo EU," upozornil Kubernát.
Čeští producenti však varují, že prodloužení patentové ochrany, které nebude vyváženo možností testování léků během ochranné doby, přinese růst cen léčivých přípravků a zánik domácího farmaceutického průmyslu, což ve svém důsledku zasáhne negativně i pacienty.
Nemyslí si to jen domácí výrobci. Myšlenku umožnit zkoušky léků v době patentové ochrany zastává například i nový ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, přestože návrh novely předkládal jeho stranický kolega ministr průmyslu a obchodu. Souhlas k uvedenému experimentování s originálními léky by dala rovněž řada poslanců. Svědčí o tom pozměňovací návrhy Václava Krásy (US) a Tomáše Teplíka (ODS), které o to usilovaly. Ve sněmovně včera těsně neprošly, což svědčí o síle zastánců těchto názorů, ale také o neméně silném druhém názorovém táboru.
"Myslím si, že čím lépe a více jsou chráněna práva patentová a práva duševního vlastnictví, tím je to větší stimulací pro rozvoj vědy a výzkumu v naší zemi a posléze i pro hospodářství," je přesvědčen místopředseda zdravotního výboru Milan Cabrnoch (ODS), který na rozdíl od svého stranického kolegy Teplíka hlasoval pro nepovolení testů. Předseda Úřadu pro ochranu průmyslového vlastnictví Karel Čada rozhodnutí sněmovny uvítal. Vyslala podle něho signál k EU, že se chceme chovat poctivě a respektovat práva průmyslového vlastnictví. Je přesvědčen, že cenu léků zpřísněná ochrana neovlivní a domácí farmaceutický průmysl nepoškodí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist