Tragédii v Ugandě předcházela víra, že se objeví Panna Marie a odvede si pravověrné přímo do nebe
Stovky členů sekty spáchaly sebevraždu
Pokud jde o počet obětí, byla páteční hromadná sebevražda Afričanů druhým největším incidentem tohoto druhu v moderní době po rituálním masakru v Jonestownu.
Kampala (čtk)
Při pátečním požáru, který byl zřejmě hromadnou sebevraždou, v odlehlém městečku na jihozápadě Ugandy zemřelo možná až 470 osob. Sdělil to včera policejní mluvčí. "Je to hrůzná podívaná," řekl novinářům mluvčí Asuman Mugenyi po návštěvě místa požáru. "Jenom u dvou či tří těl lze říci, zda to byli muži nebo ženy. Zbytek těl již nepřipomíná člověka."
Oheň v malém městě Kanungu zhruba 350 kilometrů jihozápadně od metropole Kampaly zničil kostel, v němž se shromáždili stoupenci Hnutí za obnovu desatera božích přikázání, někteří i se svými dětmi. Na oknech a dveřích byla přibita prkna. Shromáždění údajně před smrtí několik hodin zpívali a skandovali. Uvnitř kostela byl nalezen velký buben, v němž byla podle policie hořlavina. Mugenyi řekl, že dospělé, kteří zemřeli, budou úřady považovat za oběti sebevražd, avšak smrt osob mladších 18 let budou pokládat za vraždu.
Uvedl, že není možné identifikovat mrtvoly, ale že počet mrtvých bude pravděpodobně dvakrát větší, než je oficiálně potvrzený údaj 235. Lékaři včera začali na ostatcích provádět pitvy; zhruba týden zřejmě potrvá, než bude znám přesný počet obětí.
Podle policie byla sekta považována za mírumilovnou. Místní obyvatelé řekli novinářům, že její členové ve středu uspořádali slavnost, na níž zkonzumovali 70 beden sodovky a tři býky. Následujícího dne shromáždili své osobní věci, včetně šatstva, peněz, kufrů a náboženských materiálů, a spálili je. Chodili pak po okolních vesnicích a loučili se se sousedy.
"Věděli, že zemřou 17. března, protože Panna Marie jim slíbila, že se ráno objeví u tábora a vezme je do nebe," řekla ugandskému listu Sunday Vision Anastasia Komuhantiová.
Není jasné, zda při požáru zemřel vůdce sekty Joseph Kibweteere. Předpověděl, že 31. prosince 1999 nastane konec světa, ale když se nic nestalo, předpověď změnil na 31. prosince 2000.
Rituální hromadné sebevraždy jsou v posledních desetiletích ve světě přetrvávajícím fenoménem. Nejmasovější byla sebevražda v novodobé historii, při níž zahynulo v misijní kolonii Jonestown v Guayaně na 914 příslušníků náboženské sekty Svatyně lidu (z toho téměř třetina dětí). Členové sekty uvěřili svému Mesiášovi, paranoickému reverendu Jimu Jonesovi, a vypili cyankálim otrávenou limonádu. Kdo neuposlechl, byl zastřelen a sám Jones byl též nalezen s kulkou v hlavě.
Snad největší rozruch vyvolala v roce 1993 zpráva o infernu, jímž vyvrcholilo jedenapadesátidenní drama u texaského města Waco, kde kultovní vůdce David Koresh s více než 80 svými stoupenci spáchal hromadnou sebevraždu. Koreshova sekta patřila k davidské větvi Adventistů sedmého dne a zapálením svého policií obleženého sídla plného zbraní a munice si naplnila vizi Armageddonu, tedy rozhodující bitvy mezi dobrem a zlem před zánikem světa. Loni byl ale případ na popud ministryně spravedlnosti Janet Renové znovu otevřen poté, co se objevily informace, že federální policisté, kteří použili při dobývání sídla sekty granáty s hořlavým slzným plynem, jsou údajně spoluzodpovědni za požár, který během akce vypukl.
V prosinci 1995 zase nalezla francouzská policie na odlehlé náhorní plošině u Grenoblu ohořelá těla 16 pohřešovaných členů švýcarské sekty Řád chrámu slunce včetně tří dětí. Těla ležela uspořádána do tvaru hvězdy nohama do středu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist