Washingtonský konsens zklamal, vznikne nová shoda?

Neoliberální teorie byly operacionalizovány do praktické hospodářské politiky tzv. "Washingtonským konsensem", tj. doporučením dohodnutým MMF, Světovou bankou a Ministerstvem financí USA pro překonání krize Latinské Ameriky a potom pro transformující se postsocialistické ekonomiky. Jeho podstatou byl známý zjednodušený "trojúhelník": maximální liberalizace, nejrychlejší privatizace, přísná rozpočtová a peněžní politika.

Falešný recept

Výsledky jednotlivých reformujících se ekonomik se diametrálně liší (tab. nahoře). Na jedné straně je "čínský hospodářský zázrak" (víc než zdvojnásobení HDP během dekády a více než zčtyřnásobení HDP během dvou dekád). Na druhé straně je katastrofa východoevropských zemí - zejména zemí bývalého Sovětského svazu (snížení HDP na polovinu).
Středoevropské tranzitivní ekonomiky mají podstatně mírnější propad HDP, ale přesto, pokud obnovily růst, většinou opět překračují kritickou hranici vnější nerovnováhy (4 % HDP) i v období závratně nízkých světových cen surovin. Rozpor mezi růstem a vnější rovnováhou je jejich společným údělem.
Rozhodující zřejmě není výchozí úroveň ekonomiky - míra propasti za vyspělým světem, ale hlavně přiměřenost (vhodnost) zvolené strategie transformace pro překonávání těchto výchozích podmínek.
Čína se vůbec nedržela Washingtonského konsensu, vystříhala se privatizace (kromě zemědělství) - soukromý sektor nechala nově vzniknout na "zelené louce" vedle státního - a přitom vytvořila soutěžní tržní prostředí.
I ve střední Evropě má nejpříznivější výsledky nejméně vyspělá ekonomika - Polsko. Vlády zde volily obezřetný postup privatizace, kladou důraz na průmyslovou politiku podporující konkurenční způsobilost podniků a hlásí se k Postwashingtonskému konsensu. Díky podobným postupům svými výsledky následuje relativně nejvyspělejší Slovinsko.
Nejméně příznivé výsledky zde mají naopak relativně vyspělejší ekonomiky - ČR, východní Německo a Maďarsko, jejichž politiky byly nejvíce konformní s Washingtonským konsensem. Maďarsko vsadilo hlavně na zahraniční kapitál. "Vkladem" vlád ČR (resp. Československa) byla i privatizace - kupónová. Extrémním příkladem této neoliberální doktríny je zde však především východní Německo. Tomu byl šokově liberalizován nejen zahraniční obchod, ale i trh práce a kapitálu (vůči záp. Německu, a tím i EU) a uplatněna s nimi dokonce i společná měna. Privatizace byla přitom téměř plně (z 94 %) provedena zahraničním (zejména západoněmeckým) kapitálem. Přestože je HDP proti výchozí úrovni dosud nižší, musí být východní Německo v extrémní míře financováno z vnějších (rozpočtových) zdrojů v ročním rozsahu přes 140 mld. DEM, tj. třetiny v poměru k vytvořenému HDP. Takový rozsah pomoci je trvale neudržitelný a přesto se vyrovnávání ekonomické úrovně východního Německa prakticky zastavilo.

Reformy "šité na míru"

Nepřiměřenost zvolené strategie transformace výchozí úrovni bohužel nejvíce vyjadřuje míra shody s Washingtonským konsensem.
Proto i tvůrci Washingtonského konsensu jej považují za neúspěšný a hledají nová východiska - Postwashingtonský konsensu. Dezinflační politiku ani vnější rovnováhu nelze prosazovat bez ohledu na růst nebo dokonce za cenu poklesu ekonomiky. Finanční trhy se nemohou obejít bez vytvoření účinných právních a institucionálních předpokladů včetně obnovení regulace. Privatizace a liberalizace nemůže být účinná bez vytvoření soutěžního prostředí. Privatizace monopolů by mohla naopak ztížit jejich regulaci. Nejde o to minimalizovat stát, ale lépe jej využít - k hospodářské politice, vzdělávání, péči o zdraví, dopravu, životní prostředí, právní systém, vytvoření a využívání tržního mechanismu. Nemůže nadále stačit jen zjednodušený "trojúhelník" politik. Recept musí vzniknout v dané zemi. (J. Stiglitz, Svět. banka 1998).
Hlasem z jiné planety již dnes je naopak volání našich "zatvrzelých" po urychleném dovršení dosavadní "neomylné" strategie transformace. Východisko však není v "dovršení", ale v nápravě - v zásadně nové hospodářské politice, orientované na růst, na mikroekonomickou podporu konkurenční způsobilosti podniků a na nápravu nezdařené privatizace i institucionálního prostředí podnikání. Na dlouhodobé dosažení konkurenční zralosti naší ekonomiky pro její bezporuchovou integraci do Evropské unie - a to nejen před vstupem, ale i po vstupu do ní v dostatečně dlouhém přechodném období, umožňujícím podmínky našeho "dozrání". Na urychlené sepětí s ekonomikami Visegrádu jako našeho přirozeného středně vyspělého zázemí pro tuto integraci.

Smíšená ekonomika

Méně (středně) vyspělá reformující se země má svůj dvojjediný úkol - překonat nejen systémovou propast mezi centrálně plánovanou a tržní ekonomikou, ale i svou technologickou propast za vyspělým světem.
Historická zkušenost úspěšných zemí v posledním půlstoletí po druhé světové válce patrně dává největší šanci smíšené (sociálně tržní) ekonomice - tedy "třetí cestě", vycházející z vyvážené úlohy "neviditelné ruky" trhu i "viditelné ruky" státu. Míra a tvar tohoto mixu se musí trvale modernizovat a přizpůsobovat vývoji v postindustriální - nyní v terciární, resp. potom v kvartérní, informační - společnosti v éře globalizace, ale tento vývoj patrně nemá nekatastrofickou alternativu.
Ekonomické a sociální krize v neúspěšných zemích přerůstají v etnicky složitých oblastech až v politickou nebo dokonce válečnou katastrofu.
Již léta dávám západním expertům otázku, zda Západ reformujícím se ekonomikám umožní a usnadní racionální reformy dříve, než i zde přijdou ke slovu Pinochetové (nebo Haiderové).
Západ v tom dosud čeká na "své Gorbačevy", kteří by proti svým neoliberálním jestřábům prosadili zrušení "Brežněvovy doktríny" Západu (Washingtonského konsensu) a přitom by nám (a obdobně i ostatním postsocialistickým ekonomikám, kandidátům integrace do EU) nabídli porozumění pro naše racionální reformy založené na třetí cestě (smíšené ekonomice), a tedy i pro dostatečná přechodná, přizpůsobovací období při naší integraci do EU.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist