SČMBD vidí záchranu jistot družstevního bydlení v legislativě

Svaz českých a moravských bytových družstev (SČMBD), sdružující členská družstva, která disponují 95 procenty z celkového počtu družstevních bytů, tvrdí, že ekonomická situace není tak špatná, aby lidé museli propadat panice. "V současné době je jedno družstvo v konkursním řízení a asi tři vykázala určité problémy způsobené rizikovým nakládáním s finančními prostředky," říká Ivan Přikryl, předseda SČMBD. "V žádném však díky tomu, že jde o družstva velká a ekonomicky silná, nehrozí úpadek." Nicméně ani on nepopírá, že pasivita členů je velký problém a družstvo nemůže dobře fungovat, pokud lidé nechají věci jen tak běžet a nestarají se o ně.
S tímto argumentem lze souhlasit jen do určité míry. "Pokud družstevníci nebudou mít možnost, aby kontrolovali družstvo tak, že účetnictví povede nezávislá a po výběrovém řízení jimi schválená organizace, nebudou mít šanci vůbec odhalit něco nekalého," říká Adriana Mrázová, nová předsedkyně představenstva družstva Kavčí skála. Problém podle ní spočívá v tom, že družstva nevedou odborníci, ale ti, kteří se k tomu uvolí a kteří ani při nejlepší vůli nemají dostatečnou kvalifikaci na odkrytí podvodů, jaké si prožili v tomto družstvu. "Podvody mohu být takového druhu, že z pohledu účetního a družstevního je všechno v pořádku, ale přitom jde o trestnou činnost a únik peněz," upozorňuje Mrázová.
Členové družstev platí měsíčně svazu poplatek dvě koruny padesát. To není sice moc, ale tato částka umožňuje provoz organizaci, která by se měla brát za jejich práva, k nimž bezpochyby v prvé řadě patří právo na nájem v družstevním bytu. Vzhledem k tomu, že při eventuálním krachu družstev toto právo zaniká, je na místě otázka, zda se svaz jejich ekonomickou situací zabývá a na kolik ji může ovlivnit. "Každý měsíc se scházíme s předsedy a pracovníky družstev ve všech regionech a jakýkoliv náznak problémů je okamžitě zobecňován a jsou o tom informována i členská družstva," říká Přikryl. Pokud se družstvo dostane do potíží, svaz mu poskytuje individuální právní a ekonomickou pomoc. "Z pohledu budoucího vývoje však považujeme za nutné, aby byl přijat zákon o bytovém družstevnictví, který bude obsahovat zlepšení současného kontrolního systému," uvedl Přikryl. Záměrem SČMBD je dosáhnout toho, aby mohl ze zákona na žádost orgánů bytového družstva, především kontrolní komise či samosprávy, provádět revizi hospodaření. Do budoucí právní úpravy by chtěl prosadit obnovení revizního svazu. "Každé družstvo by pak povinně procházelo jednu za dva roky hloubkovým auditem, který by zkontroloval nejen výsledek hospodaření, ale i dodržování právních předpisů, povinnosti vlastníka či správce a respektování členských práv," uvedl Přikryl. Podle něj SČMBD předal teze zákona vloni Ministerstvu pro místní rozvoj, které má v této oblasti na rozdíl od něj zákonnou iniciativu, a nyní zvažuje i využití poslaneckého návrhu.
Případ mnoha firem, banky nevyjímaje, však ukazuje, že ani audit není samospasitelný a stoprocentní zárukou, že včas objeví rafinované kličky podvodníků. "Družstevník má jedinou šanci, jak se před tunelováním chránit. Byt si koupit a pak mu nikdo střechu nad hlavou vzít nemůže. Jediné, co může být někým tunelováno, je pak příspěvek na správu a opravu domu," tvrdí Robert Aksamit, mluvčí Občanského sdružení majitelů domů. Podle něj však zásadní problém družstevnictví, a to kdekoliv na světě, je v tom, že je něčím mezi soukromým vlastnictvím kondominiálního typu bydlení a nájemním bydlením. "Na jedné straně se družstevní byty mohou dědit, pronajímat a prodávat, což jsou atributy příslušející soukromému vlastnictví, na druhé straně je družstevník v bytě nájemcem. V rozmělňování pojmu vlastnictví se naskýtá velký prostor pro nejrůznější šejdíře," konstatuje Aksamit. V Německu před časem došlo ke krachu jednoho velkého družstva a aféra otřásla politickou scénou. Přehlížením signálů o podobných problémech by si naši ústavní činitelé koledovali o to, že by si opět víc lidí řeklo, že za komunistů by se to nestalo.

(ska)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist