Cesty mladých za poznáním a zkušenostmi mají řadu forem, ale informace o nich jsou velmi roztříštěné
Jak na brigádu, pracovní pobyt nebo stáž
Zájem o získání zkušenosti v zahraničí, o poznání vzdálených i blízkých zemí i o zdokonalení se v cizích jazycích roste. Jaké jsou v tomto směru možnosti pro mladé lidi z naší republiky?
Nic není zadarmo. Protože v České republice neexistuje nějaká centrální služba, která by zajišťovala a sledovala možnosti brigád, pracovních pobytů či stáží v zahraničí, vyžaduje jen získání základních informací značné úsilí a hodně času.
První orientace
Nejdůležitější je hned na začátku získat základní přehled o tom, kdo či která agentura zprostředkovává tu kterou akci. V naší republice existuje v Praze Informační centrum pro mládež (ICM), které je jedním z oddělení Institutu dětí a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (viz Kontakty). Shromažďují základní informace a kontakty na organizace, které se zabývají například studiem či prací v zahraničí (výdělečnou i nevýdělečnou), zahraničními jazykovými kursy, au pair atd.
Zájemce si může ve studovně tyto informace prohlédnout, nechat si udělat případně fotokopii toho, co ho zajímá. Pokud není z Prahy a z jejího okolí, má v podstatě tři možnosti: požádat o základní informaci písemně a přiložit ofrankovanou obálku pro odpověď; spojit se s ICM e-mailem a dostat odpověď elektronicky (ve Wordu nebo Excelu); navštívit některé z regionálních ICM.
V šanonech např. ICM nabízí 46 zavedených agentur, které zprostředkovávají zahraniční jazykové kursy, nebo asi 15 agentur, které se zaměřují na pracovní pobyty (vč. například tzv. workcampů, což jsou mezinárodní tábory dobrovolné práce na veřejně prospěšných projektech, kde si účastní hradí cestu a zprostředkovatelský poplatek agentuře, ubytování a stravování včetně doprovodného programu hradí organizátor tábora).
Pracovní pobyty
Jistě atraktivní je pro studenty možnost vycestovat do zajímavé země, tam pracovat a z vydělaných peněz pokrýt náklady nejen tohoto pobytu, ale i cestování po cílové zemi. Zprostředkování těchto pobytů zajišťuje v naší republice například firma SERVUS - Služby akademické veřejnosti. Zajišťuje je pro Německo, Francii a Spojené státy. Podmínky pro jednotlivé země se samozřejmě liší. V Německu se nedá např. během pobytu měnit zaměstnavatel, v USA to po dohodě možné je atd.
Podle spoluzakladatele firmy Otty Brabce se jedná o prázdninové programy připravované ve spolupráci se zahraničními organizacemi. Pracovní pobyty mohou trvat od jednoho do čtyř měsíců a pobyt může být ještě prodloužen o dobu potřebnou k cestování po cílové zemi.
Jaké jsou podmínky pro účast na takovém programu? Jsou určeny pro vysokoškoláky a studenty vyšších odborných škol. Středoškoláci bohužel nemají šanci. Druhou podmínkou je dobrá znalost řeči cílové země na takové úrovni, že se uchazeč domluví s úřady po telefonu. A to není jednoduché, když neexistuje vizuální kontakt. Třetí je věk, který se podle jednotlivých zemí liší, ale ani v jedné ze zmiňovaných zemí nepřesahuje 30 let.
O. Brabec tvrdí, že pracovní programy mají tu výhodu, že ti, kteří se kvalifikují, mají naprosto stejná práva - ale také povinnosti - jako domácí pracovníci. To se týká i odměny za práci, pracovních podmínek, pojištění atd. Tedy nedochází k nějaké diskriminaci, jak je tomu u nelegálně pracujících často třeba při vinobraní apod.
Zajištění prázdninového pracovního pobytu v zahraničí je třeba zajišťovat prakticky od podzimu předchozího roku. Zhruba v říjnu a listopadu se objevují podmínky pro následující rok. V našem konkrétním případě je lze najít na webovské stránce www.servus.cz. Je to nabídka zahraničních partnerů s tím, co požadují a v jakých termínech. Většinou se jedná o práce v průmyslu cestovního ruchu. I z tohoto důvodu je nutná znalost jazyka cílové země.
Pak dochází k jednání uchazečů, kteří prošli kvalifikačními testy, s jednotlivými zaměstnavateli. Díky internetu to není dnes obtížné a je to rychlé. Konečně na základě vzájemné dohody se zajišťuje vízum, které v případě USA umožňuje až čtyři měsíce pracovat a ještě jeden měsíc cestovat.
Samozřejmě, že tyto programy vyžadují i určité počáteční náklady. Pro USA to letos znamená něco přes 500 dolarů na program, vízum a pojištění. Zpáteční letenka do New Yorku stojí kolem 15 000 korun včetně letištních tax. Tyto náklady však účastník uhradí ze svého výdělku a ještě mu zbudou prostředky na cestování po Spojených státech. Podle odhadu O. Brabce pracovníkům v USA zbude po odečtení nákladů na celý program asi 3000 dolarů.
Pokud jde o pracovní pobyty, je třeba si dát pozor na to kdo, tyto služby zprostředkovává. Podle O. Brabce je dobré si alespoň ověřit, zda dotyčná firma má povolení MPSV k této činnosti.
Au pair
Majitel firmy Au Pair International CZ Martin Tlustý charakterizuje tuto aktivitu jako cestu k zahraniční hostitelské rodině, kde za výpomoc v domácnosti je dívce či chlapci poskytováno ubytování, strava a kapesné, které má umožnit navštěvovat jazykový kurs. I když se zvýšil v poslední době zájem i o chlapce, je třeba si uvědomit, že jejich šance je stále ještě v porovnání s děvčaty minimální. Au pair pobyty slouží především k upevnění a rozšíření jazykových znalostí. V žádném případě k základní výuce!
I zde se podmínky mění podle jednotlivých zemí. Věk je požadován vždy minimálně 17, spíše 18 let. Délka pobytu bývá šest měsíců až rok, ale v některých zemích jsou možné i kratší pobyty - např. na tři měsíce během prázdnin (podle O. Brabce z firmy SERVUS k nim patří Velká Británie nebo Francie).
Při výjezdu samotných mladých dívek do zahraničí M. Tlustý doporučuje nepoužívat služeb agentur, které zprostředkovávají tyto pobyty pouze přes mobilní telefon, mají jen P. O. Box a jednají s uchazečkami v restauracích apod. Podle něj je také dobré předem alespoň telefonicky zkontaktovat hostitelskou rodinu a vezme-li telefon otec, požádat také o rozhovor s matkou. Má i řadu dalších doporučení, jako je např. nepodepisovat v cizině žádný dokument, kterému bezpečně nerozumíte.
Aktivity studentů
Mezinárodní studentská organizace AIESEC se zaměřuje se na výměnné stáže většinou v zahraničí podnicích. Cílem je pomoci stážistům doplnit si teoretické a jazykové znalosti, získat interkulturální zkušenosti.
Nejkratší pobyty v zahraničí jsou dva měsíce, nejdelší rok a půl. I zde probíhají výběrová řízení, která se skládají z jazykových testů jako základu, ale přihlíží se ke studijním výsledkům a samozřejmě i k dalším aktivitám studenta. Počet míst je z dlouhodobého hlediska omezen vzájemnou bilancí. Znamená to, že kolik míst na stáže nabídne ve firmách na našem území český AIESEC a kolik zájemců z ciziny sežene, tolik studentů může vyslat.
V zásadě stejně funguje i mezinárodní organizace techniků I.A.E.S.T.E. Spojuje studenty z 60 zemí a zahraniční praxe jsou možné od 6 týdnů do 12 měsíců. Skutečný průměr je však dva až tři měsíce. Asi polovina stáží je do zahraničních firem, druhá do výzkumných ústavů a na univerzity. Největší zájem je o studenty z oblasti informačních technologií a pak o strojaře.
Podobné výměnné stáže zajišťuje i organizace ELSA, která sdružuje studenty právnických fakult.
Ve všech těchto případech se většina pobytů připravuje také už od podzimu předchozího roku. Je to logické, protože povolení k pobytu, k práci či víza, stejně jako vybilancování stáží mezi jednotlivými členy mezinárodní organizace si vyžádá určitý čas.
Programy EU
Vycestovat za zkušenostmi se dá i za pomoci evropských programů Leonardo da Vinci, Socrates (Erasmus) a Mládež. I ty vyžadují přípravu předem, projednání v národních agenturách jednotlivých programů a schválení Bruselu. Všechny tři programy mají širší záběr než pouhé stáže a různé další výjezdy do ciziny.
Leonardo da Vinci nabízí projekt mobilit. Jsou to mj. projekty stáží studentů, čerstvých absolventů, mladých pracovníků a mladých nezaměstnaných do podniků v partnerských zemích, a to na tři týdny až 12 měsíců.
Kdo se chce zúčastnit, musí nejprve sám přijít s dobrým nápadem, který zaujme a je zaměřen na zvýšení kvalifikace, rozšíření rozhledu apod. Pak si opatřit podrobné informace o programu - nejlépe na webovské stránce národní agentury - a návrh zpracovat podle daných podmínek a předložit v řádném termínu. Letos to byl 27. březen, pro rok 2001 je to 19. leden. Maximální výše příspěvku z programu je 5000 EUR na jednoho účastníka při maximální délce stáže (tedy 12 měsíců).
Socrates (Erasmus) je zaměřen mj. na pobyty studentů i pedagogů na partnerských univerzitách v zemích EU. Podmínkou pro vycestování jsou ukončený minimálně první ročník studia, uchazeč musí být zaregistrovaný jako řádný student, musí být podepsána dohoda mezi partnerskými univerzitami a studijní pobyt musí být minimálně 3 měsíce, maximálně 1 rok. Maximální grant na studenta a měsíc činí 500 EUR, ale skutečnost vychází z přidělených prostředků a počtu studentů. Průměrně tedy bývá 180 EUR, část si hradí student sám a přispívá ještě i náš stát.
Program Mládež je zaměřen na výměnu mládeže v návaznosti na rozvoj aktivit pro volný čas (kultura, sport, ekologie). V loňském roce program využilo přes dva tisíce mladých lidí. Základní podmínkou je věk účastníků mezi 15 až 25 lety, jejich počet může být od 16 do 60 a výměna může trvat jeden až tři týdny.
Na začátku musí být opět nějaký dobrý nápad (záchrana kulturní památky, společný koncert, ochrana a údržba přírodních hodnot...), pak je třeba vyhledat zahraničního partnera, vše důkladně připravit a podat žádost o přidělení grantu. Nejbližší termín v zemích EU i v ČR je 1. června 2000.
Program Mládež ještě nabízí pro mladé lidi ve věku 18 - 25 let tzv. Evropskou dobrovolnou službu, a to při ochraně životního prostředí, v sociální oblasti, při práci s dětmi a mládeží atd. Krátkodobé projekty trvají tři týdny až šest měsíců, dlouhodobé šest až dvanáct měsíců. I tato aktivita však předpokládá dohodu dvou partnerských organizací (vysílající a přijímající). Podrobnější informace o všech třech programech lze najít na webovských stránkách (viz Kontakty).
Jan Přikryl
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist