Premiér Zeman žádal v Bruselu, aby se dynamika rozšiřování nesnižovala
Romano Prodi ujistil návštěvu z Prahy, že rozšíření unie je naprosto základním tématem, jímž se Evropská komise neustále zabývá.
Na nejvyšší úrovni naléhala včera Česká republika na Evropskou komisi, aby se více angažovala ve prospěch jednání směřujícího k rychlému přijetí ČR do Evropské unie a lépe čelila rozpakům některých členských států. "Snažili jsme se upozornit na to, že by Evropská komise měla být motorem evropské integrace, a myslím, že jsme u Romana Prodiho našli pochopení," řekl premiér Miloš Zeman po setkání s předsedou Evropské komise. Navázal tak přímo na pondělní lublaňské prohlášení, v němž šéfové diplomacií šesti států včetně ČR vyslovili obavy ze zpomalení přijímacího procesu. Ministr zahraničí Jan Kavan měl dojem, že Prodi hájil podobné názory jako komisař Günter Verheugen, podle něhož není ještě vyloučeno ukončení jednání napřesrok podle scénáře, který by byl schválen koncem roku.
"Myslím si, že se zde vytváří poněkud nová situace. Až dosud byly převážně vyslovovány obavy z toho, že se do EU nedostaneme včas, protože nebudeme připraveni. Tyto obavy byly a do jisté míry jsou pochopitelné. Vyvstává ovšem jiná obava, že Evropská unie sama, pohroužena do debat o typu své reorganizace, bude toto rozšíření oddalovat i tehdy, když některé kandidátské země připraveny budou," shrnul Zeman stanovisko, z něhož při jednání s Prodim vycházel.
Po setkání s českým hostem prohlásil Romano Prodi, že rozhovory byly naprosto otevřené a přátelské, přičemž se znovu potvrdilo, že rozšíření EU je naprosto základním tématem, jímž se Evropská komise neustále zabývá. Zopakoval přesvědčení, že první noví členové vstoupí do roku 2005, kdy vyprší jeho mandát.
Pokud jde o vyjednávání, vyslovil Romano Prodi potěšení, že již byly otevřeny všechny kapitoly. Připustil, že některé z nich jsou politicky velmi delikátní a bude potřeba zesílit úsilí při jejich zvládnutí. Nemá však žádné pochybnosti, že se to v dohledné budoucnosti podaří dotáhnout do konce.
Premiér Zeman s odvoláním na vize německého spolkového ministra zahraničí Joschky Fischera o budoucí federální Evropě a o potřebě vytvořit něco na způsob evropské "vlády", pozdravil s lehkou ironií Romana Prodiho jako "evropského premiéra". Vyslovil pak již s vážnou tváří naději, že mezivládní konference o reformách evropských institucí bude úspěšná. Uvedl dále, že procesy prohlubování EU a jejího rozšiřování nejsou a nemají být protikladné, ale vzájemně se doplňovat. Naléhavě se vytvořit pro urychlení procesu vyjednávání o podmínkách vstupu zemí typu ČR. Výslovně uvedl, že mu nejde o samoúčelné přiblížení data vstupu, o nějaké "zkrácení termínů", ale právě o dynamiku procesu rozšiřování.
Jak uvedli později další účastníci jednání z české strany včetně vicepremiéra a ministra zahraničí Jana Kavana, Romano Prodi několikrát opakoval, že zde Evropská komise rozhodně nechce být sama nějakou brzdou a že tento proces uměle zpomalovat nehodlá. Prodi ale podle týchž zdrojů připomněl, že u poměrně velkého počtu členských zemí EU se množí pochyby o tempu přijímání nových členů. Zejména Francie, která bude nyní EU předsedat, naznačila ústy svých čelných diplomatů, že nepřipustí, aby se šlo v rozšiřování dále a aby se precizovaly postup přijímání nových členů, dokud nebudou reformy EU pod střechou. Z tohoto důvodu se při pracovní snídani s Kavanem vyjadřoval s určitou skepsí, zda se podaří do summitu v Nice dát na stůl požadovaný scénář postupu přijímání nejlépe připravených uchazečských zemí, jak to požadovali šéfové diplomacie původní šestice kandidátů na schůzce v Lublani. Verheugen dal jasně najevo, že chápe starost těchto zemí, aby se proces rozšiřování nezadrhl. Stejnou solidaritu s nimi vyjádřil včera před Zemanem také Prodi.
Oba evropští politici při včerejších kontaktech s českými protějšky diskrétně naznačovali, že jim budou držet palce, pokusí-li se prosadit svou při dvoustranných jednáních, rozhovorech a setkání s těmi zástupce stávajících členských zemí EU, které by nyní mohly šlapat na pedál brzd. Jak Zeman, tak Kavan ujistili po skončení svých rozhovorů české a zahraniční novináře, že to spolu s dalšími státy střední a východní Evropy rozhodně udělají. První příležitostí bude pražská návštěva francouzského ministra zahraničí Huberta Védrina v Praze, kde se host má osobně sejít také s premiérem a k tomuto tématu se vrátit.
Pokud jde o dotaz předsedy Evropské komise na osud reformy soudnictví, která nedávno uvízla v Parlamentu ČR, Zeman odpověděl, že probíhají politická jednání. Měla by umožnit, aby se na podzim soubor příslušných zákonů dostal opět na pořad jednání Poslanecké sněmovny. Premiér vyslovil naději, že tentokrát bude výsledek pozitivnější.
Romano Prodi ve volné debatě o průběhu akce "čisté ruce" doporučil českým orgánům, aby na základě italských zkušeností raději otevíraly méně případů, ale snažily se je rychleji dotáhnout do konce.
Josef Veselý, Brusel
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist