Vyšetřovací komise pravděpodobně nebude

Stupňování tlaku ODS na centrální banku a také na vládu nemá mezi ostatními stranami větší podporu.
Praha (pra)
Sociálně demokratický kabinet podle včerejšího vyjádření premiéra Miloše Zemana předloží Poslanecké sněmovně zprávu o situaci v IPB a následná diskuse by pak měla rozhodnout, kdo má v celém sporu pravdu. Vlastní informace poslancům příští týden předloží rovněž ČNB, která dopředu říká, že ODS nezná podrobnosti případu. Požadavek občanských demokratů zřídit na nadcházející schůzi sněmovny (začíná v úterý) speciální vyšetřovací komisi však větší odezvu nemá. Rozpaky vyvolalo i její tvrzení o bankovní loupeži za bílého dne.
Ministr financí Pavel Mertlík rozhodně odmítl nařčení Václava Klause, že zvolené řešení krize v IPB je plýtváním s prostředky daňových poplatníků. "Částka nebude malá, nicméně ať to bude 50 nebo 80 miliard korun nebo i jakákoliv jiná suma, tak ji nezavinil postup od čtvrtku do pondělí. Ten naopak zajistil, že nebude daleko vyšší, jako by tomu bylo v případě krachu banky. Ztráty zavinil ten, kdo ji špatně spravoval," prohlásil včera Mertlík v Českém rozhlase. Výroky vedoucích představitelů ODS prý volají "po konfliktu právního typu". On ho vyvolávat nehodlá, už proto, že v úzkém slova smyslu účastníkem prodeje nebyl. Ministerstvo financí transakci pouze podpořilo záruční smlouvou. "Na prvním místě by se měl ozvat nucený správce. Záleží na tom, jak to celé zhodnotí. Já bych řekl: Pokud mu to bude stát za to," podotkl ministr. Zároveň naznačil, že se ODS snaží mezi vládu a centrální banku vrazit klín.
Místopředsedkyně ČSSD Jitka Kupčová se domnívá, že případ IPB by neměl ohrozit další platnost opoziční smlouvy. (O dopadech případného neschválení volební novely v Senátě nechce spekulovat - navíc se domnívá, že novela v horní parlamentní komoře projde.)
Předseda KDU-ČSL Jan Kasal se k ustavení komise vyjádřil jen nepřímo: "Vzhledem k tomu, že dosud nebyly poskytnuty žádné oficiální informace, vzbuzuje v nás každé jednoznačné stanovisko vážné podezření o politické neutralitě k zájmům jednotlivých privátních ekonomických skupin. Jediným zájmem KDU-ČSL v kauze IPB je daňový poplatník a pouze jeho zájmy je pro nás důležité hájit." Vstřícnost rozhodně neprojevil jeho kolega Miloslav Výborný. "Pochybuji, že bych zřízení komise podpořil. ODS přece vždy tvrdila, že všechny vyšetřovací komise jsou nesmysl. Najednou změnili názor," upozornil poslanec. Chce si počkat na zprávu ministra Mertlíka a premiéra Zemana ve Sněmovně, a pokud bude věrohodná a doložená, tak nevidí žádný důvod pro ustanovení komise. Prodej IPB novému vlastníkovi považuje za rozumné řešení. Ani Unie svobody se k myšlence vyšetřovací komise nehlásí. Ivan Pilip uvedl, že také jeho strana vyčká na informace vlády ve sněmovně a teprve v případě, že nebudou věrohodné - a o tom zatím nic nesvědčí - zváží další postoje. Unie svobody (US) respektuje postup, který zvolila vláda k vyřešení situace v IPB včetně jejího prodeje. "Jsme překvapeni spřádáním spikleneckých teorií o organizovaném útoku na banku a zneklidněni výrazy, které v této souvislosti použili představitelé ODS," uvedl Pilip. Jak poznamenal, nesdílí názor, že centrální banka vyvolala řízeným únikem informací výběry vkladů v IPB, aby pak na tento ústav mohla uvalit nucenou správu. Vybídl proto k věcné diskusi na místo útoků, které by mohly vztahy mezi politiky komplikovat.
Poslanec KSČM Václav Exner soudí, že po právní stránce je prodej IPB novému vlastníkovi v pořádku, což ale nic nemění na skutečnosti, že by jeho strana obecně dala přednost zachování vlivu státu ve velkých bankách. "Ačkoliv ještě neznáme přesnou formulaci činnosti případné vyšetřovací komise, domnívám se, že její zřízení nepodpoříme. Něco zcela jiného by bylo, kdyby se měla zabývat celou kauzou od počátku, tedy od prodeje IPB Nomuře. Pokud jde o loupež za bílého dne, tak ty se děly denně za vlády pana premiéra Klause prostřednictvím privatizace, respektive jejích zvolených forem," tvrdí komunistický předák. Komunisté již dříve prohlásili, že postup vlády a ČNB ve věci IPB respektují.
(Komentář na str. 20)