Podle vyjádření Nomury nebyl převod na ČSOB realizován za poctivých podmínek

Bankovní asociace souhlasí s ČNB

Žádná zahraniční banka by nemohla svým vstupem do IPB zároveň zhodnotit přednosti tohoto ústavu, míní Carl Rossey z představenstva ČSOB.
Praha (ska)
Prezídium Bankovní asociace (BA) podporuje opatření, které vláda a Česká národní banka zvolily pro řešení situace v Investiční a Poštovní bance (IPB). "Nucená správa nad velkou bankou má vždy negativní dopady na celý bankovní sektor a jeho účastníky, na celý finanční a kapitálový trh. V tomto směru byla rychlost vyhledání strategického partnera a nového akcionáře IPB velice důležitá. Vláda a ČNB tak předešly nepříznivým vlivům, které by působily na stabilitu celé bankovní sféry," uvádí se v prohlášení Bankovní asociace, které její generální tajemník Petr Špaček poskytl našemu listu.
Bankovní asociace podobně jako Ministerstvo financí oceňuje i ráznost postupu ČNB v této bývalé třetí největší tuzemské bance, které podle předběžného auditu hrozila ztráta za loňský rok až 50 miliard Kč. Bez zásahu ČNB a státu by kapitálová přiměřenost IPB klesla na úroveň, kdy by musela skončit v likvidaci. "Vývoj kolem IPB v posledních dnech prokázal, že regulatorní orgány hodlají nejen vyhlašovat a kontrolovat dodržování pravidel bankovního podnikání, ale jsou s to přijímat zásadní a jednoznačná rozhodnutí v případě, že tato pravidla nejsou dodržována," zdůraznil Špaček. Zavedení nucené správy tak bylo podle BA logickým rozhodnutím.
Bývalý majoritní vlastník Investiční a Poštovní banky, japonská investiční banka Nomura, však v pátek zpochybnil vstup ČSOB do IPB. "Převod IPB na ČSOB nebyl realizován za poctivých podmínek a byl netransparentní," uvádí Nomura v prohlášení, které poskytla ČTK. Zástupci Nomury, která prostřednictvím holandské společnosti Saluka Investments kontrolovala v bance 46 procent akcií, tvrdí, že rozhodnutí bylo politicky motivováno a Nomura se nyní zaměří především na ochranu svých akcionářských práv. Minulý týden však ještě londýnská Nomura International ústy své mluvčí Clare Williamsové oznámila, že Nomura žádné akcie IPB nevlastní, a pohrozila právními kroky proti všem, kdo by něco takového tvrdili.
Vedení ODS chce kvůli uvalení nucené zprávy na IPB a rychlému prodeji ČSOB bez vyhlášení výběrového řízení požadovat zřízení parlamentní komise, která by měla prošetřit okolnosti tohoto kroku. První náměstek ministra financí Jan Mládek, který byl jedním z vyjednavačů s Nomurou však informoval, že stát byl připraven na jednání i s druhým okruhem zájemců, konsorciem německé Allianz a italské UniCredito, ale jejich nabídka nebyla pro požadované rychlé převzetí IPB dostatečně propracovaná. Carl Rossey, člen představenstva ČSOB, který přišel z belgické KBC Bank tvrdí, že žádná zahraniční banka, včetně KBC, by nemohla provést spojení s IPB, při kterém by došlo ke zhodnocení jejích předností. Tuto složitou operaci si bez účasti ČSOB nedovede představit.
(Komentář na str. 20)