Nejznámějším "mučedníkem" blízkovýchodního mírového procesu, který se zároveň stal symbolem obtížnosti nalézt přijatelná řešení v dlouhotrvajícím izraelsko-palestinského konfliktu, je bezesporu bývalý izraelský premiér Jicchak Rabin. Jeho život ukončila v listopadu 1995 kulka sedmadvacetiletého židovského ultranacionalisty Jigala Amira, který svůj čin odůvodnil nesouhlasem s Rabinovými snahami o urovnání s Palestinci. Atentátník byl v Tel Avivu odsouzen k doživotnímu trestu a šesti letům (za vraždu dalšího muže z premiérovy ochranky). 

Jen několik týdnů před svou smrtí podepsal bývalý ministerský předseda židovského státu s Organizací pro osvobození Palestiny ve Washingtonu dohodu o rozšíření palestinské autonomie na západním břehu Jordánu. Náměstí Izraelských králů v Tel Avivu, kde Rabina během shromáždění "za mír a proti násilí" zasáhla vražedná kulka, dnes nese jeho jméno, stejně jako oddělení nemocnice, kde nakonec zemřel.

S jeho osobou je spojena i pověst o mystické kabalistické klatbě, která na něj byla údajně použita - ta žádá odstranění osoby, která ohrožuje židovskou existenci, z povrchu zemského. Jicchak Rabin byl prý zabit den před vypršením této klatby.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist