Wynton Marsalis se narodil roku 1961 v New Orleansu, v muzikantské rodině. Jako dvanáctiletý hrál na trubku v několika místních orchestrech různých žánrů. Od počátku 80. let nahrál více než 30 alb jazzové a klasické hudby, jež mu přinesla osm cen Americké hudební akademie - Grammy.

V roce 1983 se stal prvním hudebníkem, kterému se podařilo získat Grammy zároveň za klasickou a jazzovou nahrávku. To zopakoval ještě v následujícím roce. V posledních letech se intenzívně věnuje skládání větších kompozic - za oratorium Blood on the Fields získal prestižní Pulitzerovu cenu. V minulém roce měl premiéru jeho balet Them Twos. 

Marsalis je také světově uznávaným lektorem jazzové hudby. Nevýdělečná organizace Jazz at Lincoln Center, jejímž je v současné době ředitelem, pořádá totiž souběžně s koncerty po celém světě také semináře či tzv. kliniky pro jazzové hudebníky.

Marsalis vystupuje s orchestrem Lincoln Center Jazz Orchestra, jehož členy je řada špičkových sólistů. Je autorem knihy Sweet Swing Blues on the Road, doprovázené fotografiemi Franka Stewarta.

Související