Producenti elektrospotřebičů budou muset sami likvidovat staré výrobky

Brusel, 19. 12. 2000
Evropská unie se rozhodla zásadním způsobem vyřešit problém, před kterým stojí spotřebitelé v jednotlivých zemích EU, když si chtějí pořídit kupříkladu novou pračku a nevědí, co mají učinit s jejím předchůdcem, jenž přestal poskytovat své služby náležitým způsobem. Ministři pro ochranu životního prostředí "patnáctky" totiž včera dosáhli v Bruselu shody v tom, že likvidace elektrických spotřebičů stejně jako všech výrobků elektronického průmyslu by se v budoucnosti měla stát výhradní záležitostí firem, které je produkují.
Evropská komise vypracovala soubor zákonných opatření, na základě kterých budou výrobci elektroniky a elektrospotřebičů povinni přebírat od zákazníků vysloužilé přístroje a hlavně zajistit jejich následnou likvidaci či recyklaci způsobem, jenž bude v maximální míře chránit životní prostředí. Unie tak chce mimo jiné zabránit tomu, aby se na skládkách odpadků hromadily věci, jež tam v žádném případě nepatří, ať již se jedná o těžké kovy či předměty vyrobené z materiálů, s nimiž si příroda sama poradit nedokáže.
Hlavním bodem sporů dosavadních jednání přitom byla délka trvání přechodných období, během kterých by výrobci ještě nebyli povinni staré přístroje přejímat, museli by se ale na projekt EU náležitě připravit. Původní návrh, který předpokládal, že by toto období činilo pět let, se nakonec podařilo změnit natolik, že opatření vstoupí v platnost již po třiceti či šestatřiceti měsících od chvíle, kdy je schválí Evropský parlament, který má ve všech oblastech týkajících se ochrany životního prostředí právo spolurozhodování.
Podle oficiálních údajů Evropské unie vyprodukuje "patnáctka" ročně více než šest miliónů tun odpadu tvořeného vysloužilými přístroji ze sféry elektroniky a elektroprůmyslu. Většina z nich pochází ze soukromých domácností, přičemž celkové množství tohoto odpadu, ať již se jedná o zubní kartáčky poháněné baterií, kropicí žehličky, vrtačky či počítače, vykazuje stoupající tendenci. Německý Centrální svaz elektroniky a elektroprůmyslu (ZVEI) odhaduje, že celková výše nákladů na jeho likvidaci a recyklaci dosáhne v rámci Evropské unie ročně sedmi a půl miliardy eur. Evropská komise, která se opírá o údaje z Nizozemska, v němž podobný systém likvidace "elektrošrotu" již existuje, na druhé straně tvrdí, že by tyto náklady neměly přesáhnout sedm set padesát miliónů eur. Brusel ale nepočítá, že by Evropský parlament ve Štrasburku opatření schválil dříve jak v dubnu.
(rkl, HB)